20 років тому на створення інтернет-магазину пішло б мінімум пів року і безліч людино-годин програмістів. Сьогодні все змінилося. Готові рішення і конструктори сайтів дають можливість запустити свій проєкт за 1-2 дні та кількома кліками підключити функцію прийому онлайн-оплат від клієнтів на сайті. У цій статті розглянемо, якими шляхами можна піти, щоб швидко запустити свій магазин, і які є підводні камені у кожного з них, а ще поділимося прикладами реальних компаній і бізнесів, які успішно облаштувались у сфері онлайн-торгівлі.
Як створювали інтернет-магазини в 2000-2020 рр і як CMS-системи змінили ринок
На початку 2000-х років для того, щоб створити інтернет-магазин, швидше за все ви б найняли програміста, і він би почав розробляти сайт із нуля на одній із популярних у ті часи мов програмування: Java, PHP, Perl, Visual Basic або C#. І це було б виправдано з точки зору технологій, оскільки CMS-системи на той момент тільки починали зароджуватися, а в онлайні всім заправляли статичний контент і текстові HTML-файли.
Революція систем управління контентом почалася зі створенням і стандартизацією технологій DOM (Document Object Model) і AJAX, які дали змогу незалежно від браузера, мови програмування або операційної системи керувати вмістом web-сторінок і створювати динамічний контент. Із розвитком DOM і AJAX почали розвиватися так звані open-source CMS-системи – системи з відкритим вихідним кодом. Так, у 2000 році з’явилася CMS X-Cart, у 2001 – Drupal, у 2003 – WordPress, у 2005 – Joomla, а в 2008 – Magento.
Open-source системи можна розділити на безкоштовні та комерційні. Безкоштовні CMS-системи мають завжди відкритий вихідний код. Комерційна система може мати закритий чи відкритий вихідний код. Приклади комерційних систем із закритим вихідним кодом (пропрієтарні рішення) – це Microsoft (Sharepoint), IBM (Enterprise Content Management), Oracle (WebCenter Content). У систем X-Cart, Magento Enterprise Edition відкритий вихідний код.
Паралельно з комерційними рішеннями, які потрібно було встановлювати на свої сервери, почали з’являтися SaaS (Software as a Service) сервіси для створення сайтів. SaaS, або хмарні CMS, позиціонують себе як конструктори інтернет-магазинів, веб-сайтів і посадкових сторінок, для яких не потрібно ні вміти програмувати, ні і для яких не потрібно мати власні сервери і технологічну інфраструктуру. Розвиток хмарних CMS почався з появи таких систем, як Squarespace і Shopify в 2004 році, Wix і Weebly – в 2006, BigCommerce і Ecwid – у 2009.
Також варто згадати про таке явище, як маркетплейси, які продемонстрували вибухове зростання з появою Ebay і Amazon. Пізніше з’явилися Etsy, Aliexpress, Walmart, Target. Якщо хмарні рішення позбавляють власника бізнесу технічно складних аспектів запуску онлайн-магазину, то маркетплейси до того ж беруть на себе завдання залучення трафіку, маркетингових активностей, соціальної механіки, керування фінансовими потоками.
Як інструменти продажів в онлайні свою чималу нішу займають CRM – системи управління взаємовідносинами з клієнтами, які є єдиним вікном для проведення угод, що надходять з офлайну, сайтів, email, маркетплейсів, CMS, телефонії, інших каналів маркетингу і продажів. CRM-системи також поділяються на open-source, комерційні і SaaS. Першопроходцем і явним лідером ринку серед SaaS CRM-систем є Salesforce. Якщо у вас продажі здійснюються клієнтам індивідуально через відділ продажів, а не за допомогою кошика на сайті, то вам варто задуматися про використання CRM-системи.
Яке рішення обрати для свого бізнесу: бюджет, переваги та недоліки
Як ми вже з’ясували раніше, інструменти, за допомогою яких створюється онлайн-бізнес, концептуально можна розділити на п’ять типів:
- самостійна розробка
- відкриті open-source рішення
- комерційні рішення
- хмарні SaaS-рішення
- маркетплейси
Останні чотири варіанти можна зарахувати до готових рішень або рішень «із коробки». Розглянемо недоліки та переваги кожного з варіантів.
Самостійна розробка
Бюджет: від $10 000 на рік.
Термін запуску: від 6 місяців до 2 років.
Потрібно бути готовим оплачувати роботу програмістів і в цілому IT-команди в довгостроковій перспективі.
Переваги
- ви маєте можливість розробити дуже гнучке, налаштоване під ваш поточний бізнес і ринкову нішу рішення, яке в довгостроковій перспективі дасть більше переваг над готовими системами
- при правильній побудові технологічних процесів розробки онлайн-бізнес здатний більш оперативно реагувати на зміни ринку і підлаштовуватися під нього, створюючи переваги над конкурентами
Недоліки
При самостійній розробці ризики запуску інтернет-бізнесу часто полягають у недооцінці бюджету і термінів запуску проєкту, причиною чого можуть служити такі фактори:
- вибір непопулярної мови програмування і технологій, внаслідок чого підтримка проєкту і розробка стають дорожчими
- затримка проєкту на довгий термін у спробі вибудувати процеси: опис бізнес-вимог, постановка технічного завдання розробникам, дизайнерам, тестувальникам, менеджмент усього процесу розробки, врешті-решт тестування і запуск проєкту в бойовий режим
- проблеми з безпекою, стійкістю до відмов, продуктивністю (вразливості, втрати даних при збоях, поломки при нових оновленнях)
- додаткова потреба в інтеграції онлайн-процесів з офлайновими: складом, бухгалтерією, логістикою, CRM
- додаткова розробка мобільної версії сайту або мобільного додатка, які обов’язково мають бути у бізнесу в 2020 році
- додаткові розробки щодо інтеграції маркетингових рішень: SEO, CPA, CPC, email-розсилки, наскрізної аналітики, обліку конверсій і оптимізації витрат
Також до недоліків можна зарахувати необхідність мати власну IT-інфраструктуру і штат IT-фахівців для її підтримки (програмісти, системні адміністратори, адміністратори баз даних, DevOps, тестувальники, проєктні менеджери, бізнес-аналітики).
Висновки
Найбільш довгий і ресурсномісткий варіант запуску онлайн-бізнесу, що вимагає істотного бюджету і запасу часу. Більше підходить для середнього і великого бізнесу, який чітко визначився з цілями, завданнями і баченням того, яким буде його онлайн-бізнес. У 2020 році з урахуванням рівня зарплат і доступності на ринку України найбільш раціональним вибором для розробки власного онлайн-магазину є мови програмування: PHP, JavaScript, Python, Java, C#. Також варто приділити увагу розробці мобільного додатку або адаптивної версії сайту.
Шляхом розробки власного рішення пішли такі інтернет-магазини:
- Розетка – OWOX, по суті CMS, але розроблена «під себе»
- Citrus – почали розробку на Бітрікс, але потім перейшли на свою розробку
- Rechi.ua
- F.ua
- Kasta
- Lamoda
Для інтеграції методів оплати в інтернет-магазин власної розробки можна використовувати готові SDK для вашої мови програмування, створені командою Fondy:
- PHP SDK. З докладною інструкцією можна ознайомитися за посиланням. У SDK реалізовані основні платіжні засоби: створення платіжної сторінки, отримання статусу платежу, скасування платежу, створення регулярних (календарних) платежів, верифікація платіжної картки.
- C# SDK. .Net бібліотека: перевірка статусу, 3D Secure платежі, отримання звітів, reverse, refund, кредитування (поповнення) карток, повторні платежі, списання з картки для PCI DSS мерчантів.
- Python SDK. Бібліотека для реалізації платіжних методів на стороні бекенду: перевірка статусу платежу, купівля за номером картки або рекурентним токеном, скасування (reverse, refund) платежу, верифікація картки.
- JavaScript SDK. Бібліотека для JavaScript розробки: безшовної інтеграції платіжної сторінки на сайті інтернет-магазину як embedded code.
- Node.js SDK. Бібліотека аналогічна JavaScript, але для фреймворку Node.js.
- Angular SDK. Цей репозиторій містить набір власних директив AngularJS, заснованих на розмітці Bootstrap і CSS.
- Android SDK и iOS SDK. Рішення для нативних Android та iOS додатків допоможе запрограмувати прийом платежів мінімальними зусиллями за допомогою готового базового набору функцій. Також є можливість використовувати стилі основного додатку, щоб процес оплати виглядав максимально органічно.
- React Native iOS & Android SDK. Рішення для мобільних додатків, розроблених на React Native фреймворку.
Open-source рішення
Бюджет: від $500 на місяць.
Термін запуску: від 2 до 12 місяців.
Переваги
- готове рішення «з коробки», що має вже весь необхідний набір функцій та можливостей інтернет-магазину
- пошукова SEO-оптимізація та маркетингові інструменти
- інтеграції з багатьма системами бухгалтерії, логістики, складу, платежами
- швидке встановлення та базове налаштування, якщо роботу виконує досвідчений розробник або веб-студія
- зазвичай велика спільнота розробників, які допрацьовують ту чи іншу CMS під нішу або регіон
- старт істотно дешевший, ніж власна розробка
Недоліки
- все ще будуть потрібні регулярні доопрацювання якщо знадобиться функціонал, якого немає в «коробці»
- потрібні сервери для установки CMS та IT-персонал для супроводу і підтримки
- деякі модулі та плагіни можуть бути платними
Висновки
Безкоштовні CMS-системи насправді є умовно безкоштовними. «З коробки» вони є універсальними «комбайнами», які ще потрібно налаштувати і доопрацювати під свій бізнес. До того ж необхідні вам модулі для інтеграції з бухгалтерією, службами доставки, довідниками міст і вулиць, маркетинговими інструментами, CRM і так далі можуть бути платними або взагалі не існувати, і вам доведеться наймати розробників для впровадження функціоналу, якого бракує.
Деякі великі бренди, що почали свій розвиток із open-source CMS при подальшому масштабуванні настільки переробляють вихідний код CMS, що в підсумку від самої CMS залишається мало що оригінального. Якщо подивитися на великі інтернет-магазини України, то можна побачити, яким open-source CMS вони віддають переваги:
- Comfy – Magento
- Allo – Magento
- Chicco – Magento
- Helen-Marlen – Magento
- ЦУМ – Magento
- Belok – OpenCart
- Antoshka – Magento
Найбільш популярними безкоштовними CMS-системами в Україні в 2020 році є:
- WordPress. Cама по собі CMS мало підходить для інтернет-магазину. Для повноцінної роботи до WordPress ідуть додаткові розширення, такі як Woocommerce, Woocommerce Subscription, Paid Membership Pro, Restrict Content Pro. Команда Fondy розробила платіжні модулі для кожного з них.
- Woocommerce. Одна з найпопулярніших CMS-систем для e-commerce. На цьому рішенні працюють до 30% інтернет-магазинів у світі, а на сайті розробника вказано, що у плагіна понад 5 млн установок. Є підтримка багатомовності, зокрема української мови.
- Woocommerce Subscription. Розширення для Woocommerce, що дає змогу використовувати регулярні підписки для віртуальних і фізичних товарів і послуг.
- WordPress Paid Membership Pro. Плагін, розроблений для керування клубами, преміумконтентом, асоціаціями, платними підписками та іншими видами доходів.
- WordPress Restrict Content Pro. Плагін для керування реєстраціями користувачів і доступом до приватного і публічного контенту, а також платними підписками.
- Magento. Найпопулярніша безкоштовна open-source CMS-система в Україні для онлайн-рітейлу. Велике співтовариство, безліч платних і безкоштовних розширень, існує російськомовна зборка і українська локалізація.
- Drupal. Також одна з найбільш функціональних і популярних CMS-систем у світі. Локалізується більш ніж на 100 мов, в тому числі українською мовою.
- OpenСart. На території країн колишнього СНД поширений ocStore – русифікований OpenCart.
- Joomla. Універсальна CMS-система загального призначення, як і WordPress з відкритим вихідним кодом. На платформі Joomla існує безліч додатків для організації електронного магазину, зокрема:
- PrestaShop. Спеціалізована CMS-система для організації інтернет-торгівлі, яку використовують понад 250 000 інтернет-магазинів.
- MODX. Хороший вибір у ролі CMS-системи для простого інтернет-магазину із застосуванням розширення minishop2.
Для наступних додатків платіжний плагін від Fondy перебуває у процесі розробки:
- HikaShop. Розширення, з самого початку орієнтований для роботи SEO-оптимізатора.
- J2Store. Комерційна версія Joomla (платна).
- redSHOP. Розробники надають базовий пакет компонента безкоштовно, але за додаткові модулі та плагіни вже доведеться доплатити.
Комерційні системи
Бюджет:
- CS-Cart: 380-740$
Термін запуску: від 2 до 12 місяців (так само, як і з безкоштовними CMS).
Переваги
- до переваг безкоштовних CMS додається те, що всі доробки ведуться на стороні вендора (виробника), як і технологічні процеси та підтримка, тому не потрібно утримувати свій штат IT або він може бути мінімальним
- переважно хороша SEO-оптимізація
- адаптація до ринку регіону та ніші бізнесу
Недоліки
- розробка вендором є також і мінусом – зменшується гнучкість розробки, падає швидкість впровадження нових можливостей
- потрібні сервери для установки CMS і IT-персонал для супроводу і підтримки
- додаткові модулі та плагіни, яких немає в ліцензійній установці, будуть платними
Висновки
Відмінність комерційних систем від безкоштовних в тому, що установкою, налаштуванням і доопрацюванням нового функціоналу буде займатися не ваша штатна команда розробників або фрілансери, яких ви знайшли, а за ці процеси буде відповідати вендор CMS і його досвідчена команда. З одного боку, це добре, тому що вам не потрібно утримувати та оплачувати IT-штат, але з іншого боку – гнучкість і швидкість такої розробки буде істотно поступатися самостійній розробці. Якщо вам все таки потрібна допомога професіоналів – спробуйте звернутися до фахівців PROjectSEO. Вони зможуть запропонувати якісне рішення не тільки в розробці, але і в просуванні сайту, а також по налаштуванню контекстної, торгової або таргетованої реклами.
Якщо подивитися на великі інтернет-магазини України, то комерційні системи використовують такі лідери галузі:
- Rozetka – OWOX
- Leboutique – сайт спочатку розроблявся на безкоштовній Magento, потім мігрував на 1С-Бітрікс
- Epicentrk – 1С-Бітрікс
- MyWatershop – 1С-Бітрікс
- Citrus – 1С-Бітрікс + своя розробка
Якщо перерахувати список популярних в Україні комерційних CMS систем, то це:
- OkayCMS. CMS існує у двох версіях. Безкоштовна версія OkayCMS Lite зі спрощеним функціоналом призначена для швидкого запуску магазину й оцінки, чи підходить CMS вашому бізнесу. Платну версію OkayCMS відрізняє наявність більш потужного маркетингового функціоналу, а також інструментів детальної статистики та аналізу ефективності SEO-просування.
- CS-Cart. Добре підходить для розв’язання більшості завдань інтернет-магазину, є можливість протестувати демоверсію. CS-Cart оптимізована для роботи в російськомовному сегменті інтернету.
SaaS-рішення і конструктори сайтів
SaaS, або так звані хмарні платформи мають зручні віртуальні редактори для створення сайту, посадкової сторінки (landing page) або інтернет-магазину на стороні платформи без необхідності завантажувати та встановлювати код на свої сервери. Для SaaS-платформ немає необхідності розгортати власні сервери і наймати IT-персонал. Як правило на базі такої платформи можна самостійно створити сайт досить швидко, протестувавши, чи рішення підійде для вашого бізнесу, у безкоштовній версії або спробувати версію з помісячною оплатою за використання платформи. Часто платформи відрізняються орієнтацією на певні сегменти бізнесу: рітейл, інфобізнес, підписки, landing page, фізичні або цифрові товари.
Бюджет:
- Wix: від $ 4 до $ 24/міс
- Ecwid: від $ 0 до $ 99/міс
- Shopify: від $ 29 до $ 299/міс
- Weblium: від $ 0 до $ 16.60/міс
Термін запуску: від 1 дня до 1 місяця.
Переваги
- не потрібні власні сервери й IT-команда, не потрібна установка – все в хмарі
- вдале рішення для швидкого запуску. Посадкову (landing) сторінку або інтернет-магазин можна зробити буквально за кілька годин
- переважно хороший вибір шаблонів дизайнів
- готовий віртуальний редактор і адмін-панель для керування каталогом товарів і послуг, налаштуваннями кошика, служб доставки і прийому платежів, дизайном, додатковими сторінками
- хороша мобільна адаптація
Недоліки
- складно з індивідуальними доопрацюваннями – хмарний сервіс може не погодитися на додаткові доопрацювання, якщо такий функціонал не затребуваний іншими користувачами системи
- можливі складнощі з SEO-оптимізацією
- розраховані на невеликі проєкти, масштабувати великий інтернет-магазин може бути проблематично
- зі старту немає трафіку, потрібно залучати
- все-таки можуть знадобитися послуги дизайнера, якщо хочеться, щоб сайт відрізнявся від шаблонних інтернет-магазинів
Висновки
Хмарне рішення у вигляді конструктора інтернет-магазину або посадкової сторінки навряд підійде великому бізнесу, але є чудовим рішенням для швидкого запуску невеликого або середнього бізнесу.
- Wix. Один зі світових лідерів серед хмарних конструкторів. Великий набір шаблонів, додатків і розширень, які можна підключити, простий і зручний візуальний редактор, хороша мобільна оптимізація. З коробки проінтегрований із Fondy, тому можна приймати платежі з усього світу на українську компанію без посередників.
- Shopify. За даними за березень 2019, Shopify є другою за популярністю платформою для електронної комерції в світі за кількістю унікальних сайтів. Також проінтегрований із Fondy, дає можливість приймати платежі по картках усіх країн світу на компанію в ЄС або Україні.
- Weblium. Це платформа для створення сайтів 2-в-1, яка об’єднує переваги студії дизайну і конструктора сайтів від відомої компанії TemplateMonster. Не є платформою для інтернет-магазинів і не містить функціоналу інтернет-магазину і кошика, але є прикладом того, як можна вбудувати платежі Fondy, навіть якщо платформа не підтримує прийом платежів «із коробки». Наприклад, платіжну кнопку від Fondy можна підключити на будь-яку сторінку вашого сайту на Weblium.
Маркетплейси
До маркетплейсів належать торгові онлайн-майданчики, на яких одночасно продають товари і послуги різні інтернет-торговці. При цьому у вас може бути і окремий сайт зі своїм доменом, і можна працювати без сайту на домені маркетплейсу. У деяких можливостях маркетплейси схожі з хмарними конструкторами і містять схожий функціонал: конструктор сайту, візуальний редактор дизайну, адмін-панель для керування каталогом товарів і послуг. Принциповою відмінністю маркетплейсу від SaaS-конструктора є наявність трафіку клієнтів зі старту і активні маркетингові процеси. Таким чином, на початку роботи на платформі маркетплейсу ви можете придбати позиції в пошуковій видачі й одразу отримати клієнтів.
Бюджет:
- Prom.ua: від 5400 до 11 900 грн/рік
- All.biz: від 0 до 23 000 долл/рік
- Zakupka.com: від 4 900 до 9 900 грн/рік
- Rozetka: 120 грн + 2-25% від продажів
- Etsy: багато різних комісій, у тому числі 5% із продажів
Переваги
- активні маркетингові процеси і трафік клієнтів можна отримати одразу зі старту
- не потрібна власна IT-інфраструктура
Недоліки
- складно потім перенести дизайн і контент інтернет-магазину на іншу систему
- обмежена гнучкість в індивідуальних доробках, якщо не сказати, що вона може в принципі бути відсутня
- складно розвивати свій бренд на чужому майданчику, конкуруючи з іншими такими ж продавцями і продаючи товари або послуги під брендом маркетплейсу
- часто маркетплейс розрахований на торгівлю фізичними товарами; продавати послуги або цифровий контент може виявитися складним або неможливим на такій платформі
- юридичні аспекти відповідальності за нелегітимними платежами клієнтів: зазвичай маркетплейси для прийому платежів використовують p2p-перекази замість покупок, чим унеможливлюють претензійну роботу при спірних ситуаціях із клієнтом. Про це ми писали у статті: «Чому в 21 столітті не можна приймати оплату “переказом на картку приватній особі“»
Висновки
Хороший варіант для швидкого старту для невеликого інтернет-магазину фізичних товарів, якщо немає завдання розвивати бренд або воно на момент запуску не пріоритетне. Завжди можна додати платіжну кнопку Fondy, якщо не влаштовують платіжні провайдери «з коробки».
Підключення 2000 додатків через Zappier або ApiX-Drive
Наостанок варто згадати, що якщо у вас уже налаштовані процеси продажів на базі сервісу або платформи, що не були згадані у статті, ви завжди зможете налаштувати інтеграцію платежів у ваші існуючі процеси через сервіси автоматизації, такі як Zappier і ApiX-Drive.
Ви можете підключити платежі від Fondy до таких сервісів:
- Google Sheets
- MailChimp
- Gmail
- Slack
- Trello
- Telegram
- SendPulse
- TurboSMS
- Google Analytics
- Google Forms
- Нова Пошта
- Розетка
- Binotel
- і понад 2000 інших додатків
Сподобалась публікація – підписуйтесь
Отримуйте ще більше корисної інформації про онлайн-платежі та бізнес