Як створити свій сайт із нуля: покрокова інструкція, з чого почати

Як створити свій сайт із нуля: покрокова інструкція, з чого почати

Ви – професійний фотограф, і вам є що показати світові? Чи музикант, граєте соло і в оркестрі? А може, ви дизайнер і досягли чималих успіхів у цій галузі? Чи маєте свій бізнес, який хочете масштабувати? Тоді вам потрібен сайт – майданчик в інтернеті, за допомогою якого зможете розповідати світові про себе та свої досягнення.

Сайт – це важливий інструмент для будь-якої компанії, організації, особистого бренду чи просто приватної особи. Він допоможе донести інформацію про вашу діяльність, товари, які продаєте, чи послуги, які надаєте, спілкуватися зі споживачами, підвищити впізнаваність проєкту і залучити нових клієнтів.

У цьому матеріалі ми детально розповімо про те, що таке сайт, як його створити та чим Fondy може допомогти, якщо вам потрібно бути присутніми в інтернеті.

Що таке сайт

Сайт являє собою набір взаємопов’язаних вебсторінок (хоча він може складатися всього з однієї сторінки), які містять різний контент (текст, зображення, відео, аудіо, гіперпосилання на інші сторінки тощо) і доступні через інтернет. Для ідентифікації сайту у Всесвітній мережі використовується спеціальна унікальна адреса, відома як URL (уніфікований локатор ресурсів), вона вводиться в адресному рядку браузера.

Переважно сайти публічно відкриті для всіх і призначені для задоволення певних запитів аудиторії, таких як інформація, розваги, навчання, спілкування та інше.

Головними складниками сайту є:

  • Вебсторінки: будь-який сайт складається з однієї чи кількох вебсторінок, що містять контент, який відображається у браузері.
  • Хостинг: сайт розміщується на вебсервері (зазвичай у хостинг-провайдера, хоча є варіант розміщення на власному обладнанні), який за запитом користувача передає йому потрібні дані.
  • Домен: будь-який сайт має унікальне доменне ім’я (наприклад, fondy.ua), котре ідентифікує його в інтернеті.
  • Дизайн: під дизайном сайту мається на увазі не лише палітра кольорів і зовнішній вигляд, а й елементи навігації, структура сторінок чи блоків тощо.
  • Інтерактивність: багато сайтів дають змогу взаємодіяти з користувачами за допомогою форм, коментарів, чатів та інших елементів.

Для створення сайтів застосовуються різні технології, основні з яких: HTML, CSS і JavaScript.

Якими вони бувають

Сайти можна класифікувати за різними критеріями: розмір, функціональність, призначення й інші характеристики.

Деякі сайти складаються всього з однієї сторінки (лендінги, сайти-візитки), інші мають складну структуру і містять тисячі сторінок. Також сайти можуть бути статичними (інформація на вебсторінках не змінюється) або динамічними (міняється залежно від дій користувача).

За своїм призначенням сайти поділяються на такі типи:

  • Новинні портали. На них публікують новини й інформацію на різні теми, такі як політика, спорт, технології та ін.
  • Корпоративні сайти. Призначені для представлення компанії чи організації в інтернеті, зазвичай вони містять дані про підприємство, продукти чи послуги, контактну інформацію тощо. Дизайн такого вебресурсу здебільшого виконують у корпоративних кольорах.
  • Блоги. Сайти, де автори публікують записи чи статті на конкретну тему. Блоги можуть бути особистими, журналістськими, професійно-технічними чи корпоративними.
  • Інтернет-магазини. Комерційні онлайн-платформи, на яких можна придбати продукти чи послуги.
  • Персональні сайти. Призначені для публікації інформації про людину, її хобі, інтереси тощо. Вони часто містять фотографії, відео й інші види контенту, цікаві власникові вебресурсу.
  • Портфоліо. Онлайн-майданчики різних діячів (дизайнерів, фотографів, художників тощо), які виставляють свої роботи для демонстрації потенційним клієнтам або глядачам. Зазвичай такі сайти створюють з акцентом на оригінальний дизайн.
  • Майданчики для найрізноманітніших вебсервісів. Наприклад, це можуть бути сервіси для перекладу текстів, редагування графіки чи відео, файлообмінники, вебконструктори, CRM/ERP-системи та багато інших.
  • Соціальні мережі. Вебплатформи, де користувачі можуть спілкуватися на різні тематики, обмінюватися інформацією, фотографіями, відео й іншим контентом.
  • Форуми. Майданчики в інтернеті, призначені для обговорення певної теми. Тут можна висловити свою думку, поставити запитання та взаємодіяти з іншими учасниками.
  • Інтернет-портали. Складні сайти, які об’єднують у межах одного ресурсу різні послуги та можливості, такі як пошук, електронна пошта, новини, розваги й подібне.
  • Урядові сайти. Вебресурси державних органів та установ, які надають інформацію про держпослуги, правила, законодавство та багато іншого.
  • Освітні ресурси. Онлайн-майданчики, на яких є різноманітні навчальні матеріали, відеоуроки, курси й інші засоби навчання, і безкоштовні, і платні.

Звісно ж, тут перелічені далеко не всі види сайтів, оскільки сучасний інтернет надає набагато більше можливостей для реалізації різних тематик.

Навіщо потрібен сайт

Є чимало причин, чому вам може знадобитися власний вебресурс.

Нижче наведемо кілька найбільш поширених:

  • Присутність в інтернеті. Свій сайт дає можливість повноцінно бути присутнім в інтернеті, що дуже важливо в сучасному цифровому світі. Це допомагає клієнтам, партнерам або прихильникам знайти вас і отримати потрібну інформацію, хай де вони знаходяться.
  • Інформація та спілкування. За допомогою сайту можна розповсюдити інформацію про ваші продукти, послуги, контактні дані й інші важливі деталі. Ви можете спілкуватися зі своєю аудиторією через відгуки, чати чи блоги.
  • Маркетинг і просування. Сайт є важливим інструментом для маркетингу та просування вашої компанії чи бренду. Використовуйте його для реклами продуктів і сервісів, публікації акцій, залучення нових клієнтів і розширення аудиторії.
  • Довіра та визнання. Завдяки наявності професійного інформативного вебресурсу ви збільшуєте довіру до своєї компанії чи бренду. Сучасні споживачі перевіряють інформацію про підприємство в інтернеті, перш ніж стати його клієнтом або партнером, тому важливо залишатися впізнаваним і відповідати їхнім очікуванням.
  • Залучення нових клієнтів. Якщо досліджуєте нові способи приваблення клієнтів, то сайт може стати чудовим інструментом. Оптимізуйте його для пошукових систем (SEO), щоб він з’являвся в результатах пошуку (залучав безкоштовний трафік), коли люди шукатимуть пропоновані вами продукти чи послуги.
  • Продажі та конверсії. Ви можете використовувати сайт для збільшення збуту, надаючи потенційним клієнтам можливість придбати товари чи послуги онлайн або записатися на їх отримання.
  • Аналітика та дослідження попиту. Вивчайте за допомогою сайту поведінку користувачів, їхні запити, вподобання й інші показники, які допоможуть зрозуміти ефективність вашої бізнес-стратегії та прийняти потрібні рішення.

Отже, сайт дає змогу підвищувати публічність, залучати нових клієнтів і збільшувати впевненість у вашій компанії чи особистому бренді. Це важливий інструмент для розвитку й успіху в сучасному світі.

Як його створити

Наскільки складно зробити сайт? На це запитання немає однозначної відповіді: наприклад, лендінг можна створити буквально за кілька хвилин, а на розробку складного порталу витратити місяці чи навіть роки.

А втім, створення практично будь-якого сайту з нуля умовно поділяють на такі етапи:

  1. Продумайте ідею та призначення сайту. Які завдання він повинен виконувати, які матеріали ви маєте намір розміщувати, чи плануєте розвивати його з часом?
  2. Візуалізуйте макет і розмітку. Розробіть дизайн вашого сайту: палітру кольорів, шрифти, елементи і т. ін. Продумайте структуру та визначте, які основні розділи хочете в нього включити. Наприклад, головна сторінка, «Послуги», «Контакти», «Блог», «Про нас», «Тарифи» тощо.
  3. Зареєструйте доменне ім’я для сайту. Оберіть коротке ім’я, що легко запам’ятовується та відповідає вашому бренду чи тематиці сайту. Про те, як це зробити, розповімо нижче.
  4. Підберіть платформу для розробки сайту. Наприклад, інформаційний ресурс можна створити на базі безкоштовних CMS (система керування контентом) WordPress, Joomla чи Drupal. Для онлайн-магазину підходять такі рішення, як Magento, WordPress + WooCommerce, різні спеціалізовані комерційні системи. Також рекомендуємо скористатися вебконструкторами, які допомагають створити сайт без розробки та коду. Про цей спосіб на прикладі конструктора лендінгів від Fondy читайте нижче.
  5. Оберіть хостинг-провайдера. Він надасть майданчик для розміщення файлів вашого сайту, а також оброблятиме інтернет-запити користувачів. У разі використання вебконструкторів або SaaS-сервісів хостинг, найімовірніше, надасть сам провайдер сервісу. Наприклад, при створенні лендінгу за допомогою вебконструктора від Fondy хостинг додається безкоштовно. Чимало хостинг-провайдерів сьогодні пропонують так званий віртуальний хостинг, коли багато сайтів розміщуються на одному сервері. Це найбюджетніший вид хостингу, який підходить лише для невеликих проєктів із малою кількістю відвідувачів. Для надійної роботи вашого ресурсу рекомендуємо обирати дорожчий VPS- або VDS-хостинг.
  6. Підготуйте контент. Продумайте і створіть наповнення для кожної сторінки сайту. Це можуть бути текстові статті, зображення, відео, графіка й інші матеріали.
  7. Розробіть сайт. Якщо створюєте сайт за допомогою популярних безкоштовних CMS типу WordPress або Joomla (і деяких інших), то ось інструкція, що потрібно зробити:
    1. Завантажте CMS-систему на хостинг-сервер.
    2. Встановіть тему чи шаблон, котрий відповідає дизайну сайту.
    3. Додайте контент на сторінки сайту.
    4. Встановіть потрібні плагіни (наприклад, платіжний модуль, антиспам-модуль, плагін підтримки багатомовності).
    5. Виконайте необхідні налаштування, щоб ваш сайт працював правильно, включно з меню, пошуком, формою зворотного зв’язку і т. ін.
  8. Протестуйте роботу сайту на хостингу. Перевірте, як виглядає та функціонує вебресурс на різних пристроях і браузерах, переконайтесь, що все відображається та працює правильно. Виправте всі помилки та недоліки, які виявили під час тестування.
  9. SEO-оптимізуйте. Якщо хочете, щоб ваш сайт з’являвся в результатах пошуку безкоштовно, коли люди шукають інформацію, пов’язану з тематикою вебресурсу, проведіть його оптимізацію для пошукових систем. Додайте метатеги, вставте ключові слова, оптимізуйте заголовки, метаописи й інші фактори SEO. Це не складно і можна зробити власноруч. Приблизну інструкцію знайдете нижче.
  10. Опублікуйте проєкт. Після успішного тестування й оптимізації ваш сайт готовий до публікації. Зробіть його доступним для всіх відвідувачів та для індексації у пошукових системах.
  11. Працюйте над просуванням. Після того, як створили й оптимізували свій сайт, приступайте до його просування. Для цього існує чимало способів: розміщення платної реклами в пошукових системах, соціальних мережах та інших місцях.
  12. Підтримуйте й оновлюйте. Після запуску сайту продовжуйте вдосконалювати й оновлювати контент, додавати нові сторінки, виправляти помилки, стежити за безпекою (до речі, у цьому може посприяти техпідтримка хостинг-провайдера) тощо.

Зазначимо, що процес створення сайту залежить від рівня його складності та набору функцій, які ви хочете в ньому реалізувати. Якщо у вас недостатньо досвіду, то замість того, щоб вивчати мови програмування, краще зверніться до професіоналів у галузі веброзробки. Про переваги цього способу поговоримо далі.

Реєстрація домену

Вибір доменного імені – важливий крок, оскільки це основна адреса, за якою користувачі будуть знаходити ваш сайт.

Ось інструкція, як обрати його правильно:

  • Зв’язок із брендом або темою. Доменне ім’я має легко асоціюватися з брендом, назвою компанії чи основною темою сайту. Воно може включати ім’я бренду, ключові слова чи короткий опис вашої діяльності.
  • Легко запам’ятати. Виберіть ім’я, яке легко запам’ятати. Уникайте складних слів, довгих фраз або скорочень, які можуть заплутати вашу аудиторію. Також утримайтесь від використання таких символів, як тире чи підкреслення, чисел у складних комбінаціях. Простота і легкість набору доменного імені у браузері є ключовими.
  • Уникайте омофонів. Перевірте, щоб доменне ім’я у вимові не було схожим на інше слово чи фразу. Це може призвести до плутанини та помилкових переходів на чужі сайти.
  • Доменна зона. Підберіть відповідне розширення домену. Найпопулярніші зони: .com, .net, .org, .com.ua, .ua і т. ін. Але є й інші розширення, які можуть бути оптимальними для тематики вашого сайту.
  • Захист прав і бренду. Перед тим, як остаточно визначитися з вибором, упевніться, що доменне ім’я не порушує права інших компаній чи брендів. Тому уникайте використання марок або популярних назв.
  • Контроль доступності. Перевірте, чи доступне обране доменне ім’я. Це можна зробити на сайті будь-якого доменного реєстратора.

Після вибору негайно зареєструйте домен у реєстратора доменних імен або хостинг-провайдера (хостинг-провайдери зазвичай також надають такі послуги). Цей крок не можна відкладати, оскільки обране ім’я можуть перехопити інші користувачі.

SEO

SEO – процес оптимізації сайту, щоб його було легко знаходити за допомогою пошукових систем, таких як Google, Bing та інші. Основною метою SEO є збільшення органічного (безкоштовного) трафіку на вашому вебресурсі, що може підвищити кількість відвідувачів чи покупців. Оптимізація включає низку технік і стратегій, які допомагають пошуковим системам зрозуміти, якій тематиці присвячений сайт і наскільки він відповідає запитам користувачів.

Одразу зазначимо, що якщо просування сайту ви плануєте реалізувати переважно за рахунок реклами в соцмережах або email-маркетингу чи просто надрукувати адресу на своїй візитівці й роздавати друзям чи клієнтам, то оптимізувати сайт не обов’язково. Однак органічний (тобто безкоштовний) трафік допоможе більшій кількості людей дізнатися про ваш вебресурс і бізнес, що в будь-якому разі є перевагою.

Головні складники SEO:

  • Дослідження й підбір ключових слів, якими послуговуються користувачі для пошуку вашої продукції, послуг або інформації.
  • Створення якісного та релевантного контенту з використанням ключових слів для зв’язку між сайтом і пошуковими запитами.
  • Впорядкування коду, структури сайту, швидкості завантаження сторінок, використання правильних заголовків і метатегів, інші дії, спрямовані на технічну оптимізацію.
  • Купівля належних зовнішніх посилань (беклінків) з інших сайтів, що підвищує позиції вашого вебресурсу в рейтингу пошукових систем.
  • Активність у соціальних мережах і взаємодія з аудиторією, що також сприяє підвищенню рейтингу сайту.

Отже, завдяки правильній SEO-оптимізації ваш сайт може піднятися в рейтингу пошукових систем і з’явитися на перших сторінках результатів пошуку, що допоможе залучити на сайт більше відвідувачів і потенційних клієнтів.

Та слід пам’ятати, що SEO – це безперервний процес, оскільки пошукові алгоритми постійно змінюються. Тому для досягнення успіху в цій галузі важливо зробити оптимізацію частиною вашої вебстратегії та продовжувати вдосконалювати сайт і його вміст.

Зробити самому чи замовити на стороні

Самостійне створення сайту з нуля може бути прийнятним варіантом, якщо у вас достатньо досвіду та знань у веброзробці та якщо вам потрібен простий ресурс з обмеженою функціональністю. За допомогою сучасних вебконструкторів або CMS-платформ, таких як Joomla, Wix або WordPress, ви можете створити сайт навіть середньої складності практично безкоштовно, використовуючи шаблони та інструкції.

Проте якщо вам потрібно зробити більш складний сайт із певними унікальними функціями, самостійна розробка може зайняти багато часу й зусиль, окрім того, ви напевно зіткнетеся з технічними проблемами, які неможливо розв’язати без написання коду. В такому разі ви можете доручити професіоналам зі спеціалізованих агентств зробити сайт із нуля. Це гарантує такі переваги: по-перше, високу якість і ефективність результату, оскільки вони мають найкращі навички та знання у сфері створення сайтів. По-друге, якщо вам потрібен конкретний функціонал, із їхньою допомогою він буде реалізований на найвищому рівні. По-третє, замовивши створення вебресурсу на стороні, ви звільняєте себе від необхідності вивчати нові технології, виправляти помилки, викладати проєкт на хостинг і займатися іншими речами, не пов’язаними безпосередньо з вашим бізнесом чи хобі. Крім того, вони можуть створити унікальний дизайн, який повністю відповідає вашому бренду та завданням. І, нарешті, агентства зможуть забезпечувати підтримку й оновлення сайту, що буде корисним у майбутньому, коли у вас виникнуть нові завдання та потреба розширити функціонал.

Слід мати на увазі, що розробка сайтів на стороні може бути досить дорогою, тому потрібно знайти баланс між вашим бюджетом та очікуваннями.

Враховуючи всі перелічені вище аспекти, ми рекомендуємо замовляти створення сайту з нуля у професійних розробників у тому разі, якщо маєте необхідний бюджет і вам потрібен складний і унікальний проєкт. Однак якщо у вас є досвід веброзробки і потрібен досить простий сайт, можете створити його самостійно на базі одного з вебконструкторів або доступної CMS-платформи. Це обійдеться вам хоч і не безкоштовно, та значно дешевше.

Як Fondy може допомогти у створенні сайту

Наприкінці 2022 року Fondy випустив власний вебконструктор, який дає можливість створити посадкову сторінку самостійно буквально за кілька хвилин. Особливістю такого лендінгу є те, що прийом оплат тут підключено за замовчуванням. Тож за допомогою цього рішення можна швидко почати продавати різні цифрові продукти, відкрити попереднє замовлення на товар, приймати благодійні внески тощо. Причому турбуватися про хостинг і доменне ім’я для такого лендінгу не доведеться – Fondy безкоштовно надає короткий і зручний субдомен, а також майданчик (хостинг) для розміщення вебресурсу.

Для прикладу розгляньмо інструкцію, як за допомогою конструктора від Fondy самостійно зробити посадкову сторінку для продажу сумки ручної роботи з екологічних матеріалів.

  1. Зареєструйтесь на порталі Fondy та створіть мерчанта або виберіть наявного, якщо вже зареєстровані.
  2. В особистому кабінеті мерчанта перейдіть у вкладку Вебконструктор > Створити лендінг.
  3. Введіть назву проєкту (наприклад, «Стильна сумка з екоматеріалів»), вкажіть ID свого мерчанта й унікальну назву проєкту для посилання (лише латинський алфавіт, наприклад: stylish-ecobag). Оберіть шаблон «Фізичні товари та послуги». Також вам будуть доступні варіанти: «Благодійність і донати» та «Курси і цифрові продукти», які можете використовувати для інших завдань. До речі, для оцінки кожного з шаблонів є режим попереднього перегляду. Потім клікніть на кнопку «Створити лендінг», щоб перейти до наступного кроку.
  4. Вкажіть мову вебсторінки, вставте лого проєкту (розмір 144х144 або 512х512 пікселів), завантажте зображення обкладинки (розмір 1280х320 або 2560х640 пікселів) і підберіть фоновий колір для сторінки. Після цього натисніть на кнопку «Далі», щоб перейти до наступного екрана.
  5. Заповніть картку товару: введіть його короткий опис і вартість. Хоча розмір поля не обмежений, ми не радимо писати довгі тексти на лендінгу. Клікніть на світчер «Дати можливість вказати кількість товарів при покупці», якщо у вас в наявності кілька одиниць однакового товару. За бажання можете додати на платіжну сторінку кастомне поле. Скажімо, ви хочете, щоб клієнт залишив свій email. Натисніть «Додати поле», після чого заповніть поля «Назва» та «Значення», а у списку «Валідація» оберіть «Email». Потім клікніть на кнопку «Далі».
  6. Вкажіть свою контактну інформацію: введіть електронну пошту, номер телефону, месенджери для зв’язку, адресу сторінок у соціальних мережах тощо. У розділі «Додаткова інформація про проєкт» за потреби додайте ще один текстовий або графічний блок.
  7. Клікніть кнопки «Зберегти» й «Опублікувати». Вебпосилання на ваш лендінг у вигляді flandings.io/vash_landing/ знайдете у правому верхньому куті під кнопкою «Опублікувати». Перевірте, як виглядає ваш односторінковий сайт на екранах ПК із різною роздільною здатністю та на дисплеї смартфона. Вебконструктор Fondy створює сайти з адаптивним дизайном. За необхідності можете повернутися на скільки завгодно кроків назад, щоб змінити сторінку відповідно до нових вимог.

Створіть свій сайт за 5 хвилин без жодного рядка коду за допомогою вебконструктора від Fondy

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Співзасновниця та керуюча партнерка Fondy

КоментаріMindЛІГА