Бізнес-курси для підприємців: від початківців до MBA

Бізнес-курси для підприємців: від початківців до MBA

Світ стрімко переходить від моделі матеріальної економіки до інформаційної, у якій головними чинниками успіху є таланти, знання та досвід. Саме тому бізнес-освіта сьогодні відіграє таку важливу роль. Можливість скористатися цінним досвідом інших підприємців, напрацьованим роками і навіть десятиліттями, допомагає успішніше розвивати свою справу, стійко витримуючи всі кризи й інші неприємності.

Про те, де сьогодні найкраще отримати знання, яка вартість навчання та наскільки ефективні безкоштовні курси і тренінги, ми розповімо в цьому матеріалі.

У чому особливості бізнес-освіти

Специфіка бізнес-навчання полягає в тому, що його програма охоплює широкий спектр знань, актуальних і важливих саме для підприємця. Сюди входять основи економіки та фінансів, маркетинг і діджитал-маркетинг, управління продажами, медіапланування та бюджетування, бухоблік для керівників, методи фінансового аналізу, управління ресурсами та співробітниками компанії. Всі ці дисципліни швидко розвиваються, активно інтегруючи новий досвід і різні інноваційні технології. Саме тому вартість якісної бізнес-освіти досить висока, проте вкладені гроші протягом кількох наступних років можуть окупитися багаторазово.

Утім, важливо пам’ятати, що лекції – це лише частина роботи. Вам треба буде багато вчити, виконувати домашні завдання, старанно аналізувати практичні кейси – загалом, уперто працювати. Ви не зможете здобути потрібні знання та цінний досвід, просто заплативши гроші за курс.

Більшість шкіл сьогодні застосовують змішану систему навчання, коли начитку лекцій виконують в онлайн-режимі, а потім проводять практичні заняття у форматі очної присутності. Це важливий пункт, оскільки для успішного застосування отриманого теоретичного матеріалу на практиці потрібен тренінг під контролем досвідчених і кваліфікованих бізнес-тренерів.

Вартість бізнес-курсів

Для отримання знань у вас є кілька шляхів:

  1. Самоосвіта. Здебільшого вона буде практично безкоштовною або ціна буде невисока – доведеться лише купити певний курс відеолекцій або підручники.
  2. Онлайн-курси. Вони можуть бути і платними, і безкоштовними. Ефективність кожного варіанту залежить від вашої мотивації (її значення взагалі є критичним). Як показує досвід, платні курси часто бувають більш продуктивними, оскільки пропонують більше можливостей, а крім того, вас мотивуватиме хоча б той факт, що ви заплатили свої кревні за навчання.
  3. Очний формат освіти у навчальному закладі. Це найдорожчий спосіб, його вартість може бути дуже високою, але й найефективніший, оскільки передбачає практичну роботу у групах, обмін думками, спільний аналіз отриманого матеріалу та тісну комунікацію з викладачами.

Ціни на бізнес-навчання в Україні стартують від кількох тисяч гривень (для інтернет-курсів) і досягають кількох сотень тисяч гривень. Багато преміальних програм складають з урахуванням стажування за кордоном (за можливості) або за участю західних викладачів у навчальному процесі, що робить такі курси більш цінними.

Курси MBA

Якщо ми говоримо про комплексну та повноцінну бізнес-освіту, то швидше за все маємо на увазі MBA (скорочення від Master of Business Administration – магістр / майстер ділового адміністрування). Така абревіатура добре відома переважній більшості підприємців і керівних співробітників великих компаній у будь-якій країні світу. Разом із тим, хоча в цьому терміні є слово «магістр», MBA не є академічним ступенем у класичному визначенні, це скоріше підтвердження високого професіоналізму в галузі управління бізнесом.

MBA як програма навчання була створена на початку минулого століття в США. Спочатку вона була дворічним курсом із вивчення основ бізнесу, але в рамках здобуття вищої освіти. Студентів приймали після школи і фактично з нульовим досвідом у підприємництві. Втім, і ступінь Master of Business Administration тоді цінувався зовсім не так високо, як зараз.

У 1960-х роках перший навчальний заклад, що пропонував програми MBA, з’явився у Великій Британії, а потім вони почали відкриватись і в інших країнах Європи. В Україну курси MBA, із цілком зрозумілих причин, прийшли набагато пізніше, аж у 1990-х.

Сьогодні для проходження курсу MBA приймають фахівців із вищою освітою та досвідом роботи в бізнесі від 2 років, а бажано – не менш ніж 3-5 років. Основне завдання MBA – готувати професійних керівників високої кваліфікації, забезпечити їм глибокі знання в галузі управління та ділового адміністрування, теорію та практику в менеджменті та суміжних дисциплінах, таких як маркетинг і діджитал-маркетинг, організація механізму продажу, бізнес-планування, фіноблік та інше.

Курс MBA допомагає навчитися розмовляти однією мовою з фахівцями з будь-якої галузі підприємництва, сприяє особистісному зростанню та переосмисленню моделі свого бізнесу. Випускник відкриває в собі невідомі раніше таланти, прокачує нові цінні навички, набуває впевненості у своїх силах. Звичайно, отримання ступеня MBA не перетворить вас на професіонала з маркетингу чи фінансового аналітика. З іншого боку, як управлінець ви зможете точно й коректно поставити завдання вашому маркетинговому відділу та компетентно оцінити результати його роботи, а фінансова звітність компанії не викликатиме у вас мільйон запитань із приводу того, що означає та чи інша цифра.

Сьогодні у світі налічується понад дві тисячі програм MBA, проте їх усі можна поділити на три основні категорії: повноцінна програма MBA, спеціалізована програма та скорочена «міні-MBA». Набір предметів, які становлять сам курс, може відрізнятись у різних бізнес-школах.

Висока ціна бізнес-курсу формує особливий клуб успішних власників компаній і талановитих управлінців із різних сфер. Адже під час навчання вони можуть обмінюватися думками, підтримувати один одного порадою, разом аналізувати бізнес-кейси тощо. Усе це допомагає набути цінні ділові зв’язки та корисні знайомства, які згодом сприяють професійному зростанню та розвитку справи. Загальна щорічна кількість випускників перевищує 100 тисяч осіб.

Чи завжди виправдано витрачати такі великі гроші на отримання диплому MBA, адже вартість курсу може сягати кількох десятків тисяч доларів? Перш ніж ухвалювати рішення, вам треба відповісти на кілька запитань. По-перше, слід переконатися, що за натурою ви є управлінцем. Якщо ви вже кілька років посідаєте керівну позицію й успішно управляєте організацією або одним із її підрозділів, сумнівів немає: ви – менеджер і напевно станете після курсу MBA іще успішнішим керівником, оскільки здобудете нові цінні знання та зміцните практичні навички. Але якщо ви просто кваліфікований спеціаліст, то не факт, що зможете якісно керувати командою співробітників. Тому рекомендується попередньо проаналізувати свій психотип за допомогою відповідних тестів. Не виключено, що замість MBA вам потрібно просто запланувати здобуття ще однієї освіти у тій галузі, де не вистачає знань.

По-друге, окресліть для себе мету навчання. Зрозуміло, що одна з них – стати професійним управлінцем і успішно розвивати бізнес у своїй компанії чи іншій організації. Однак паралельно можуть бути й інші цілі, наприклад: знайти нову роботу, домогтися зростання зарплати, просунутися кар’єрними сходами, можливо, навіть знайти роботу на управлінській позиції в іншій країні. Наскільки диплом MBA є «срібною кулею» для досягнення описаних вище цілей?

Наприклад, чи зможете ви просунутися кар’єрними сходами і досягти підвищення заробітної плати? Найімовірніше, відповідь буде ствердною. Заробітна плата кандидата з дипломом магістра ділового адміністрування зазвичай на 25-30 відсотків вища, ніж сума, яку отримують звичайні претенденти. Також із двох кандидатів на посаду управлінця перевагу напевно віддадуть тому, хто має ступінь MBA. У багатьох західних компаніях відповідна бізнес-освіта, підтверджена престижним дипломом, дуже цінується і є чи не обов’язковою умовою для просування по службі (хоча винятки, звичайно, бувають). Крім того, курс MBA допоможе, якщо ви, будучи фахівцем, хочете стати управлінцем і маєте для цього відповідний талант.

Чи посприяє MBA у пошуках нової роботи? Не факт. Згідно з інформацією рекрутингових агенцій, лише кожен 5-й роботодавець зазначає наявність диплома магістра ділового адміністрування, причому всього кілька відсотків HR висувають його наявність як обов’язкову. Хоча при влаштуванні на роботу в західну компанію чи організацію такий диплом, звичайно ж, гідно оцінять.

Щодо запуску свого бізнесу, то досі немає відповіді на запитання, чи можна розвинути у людини підприємницький талант, а чи все залежить від того, щоб народитися підприємцем. Якщо у вас уже є успішний досвід у просуванні власного стартапу з багатьма співробітниками, то хороша бізнес-освіта для вас точно не буде зайвою. Але якщо ви хочете просто оцінити власні сили з точки зору запуску своєї справи, то більш оптимально зробити це іншими, дешевшими способами, наприклад, відвідавши курси чи тренінги.

А тепер кілька слів щодо того, кому не варто йти по диплом MBA. По-перше, якщо ви не маєте достатнього досвіду в підприємництві, не працювали на відповідальних управлінських посадах і не набили ґуль у бізнесі. По-друге, якщо ви не готові до завзятої роботи під час навчання, а йдете вчитися лише заради диплома як «дорогоцінного папірця», який створить передумови для просування кар’єрними сходами. І по-третє, якщо у вас немає конкретної мети під час навчання, а отже, немає достатньої мотивації.

Втім, якщо ви вважаєте, що відповідна освіта вам усе-таки потрібна, але вас бентежить занадто висока ціна, зверніть увагу на курс mini-MBA. Він коштує у 5-8 разів дешевше, ніж основна програма, проте дає змогу набути найважливіших знань для управління бізнесом. Також курс «міні-MBA» напевне високо оцінять випускники, оскільки він допоможе оновити знання та підтримати контакти із бізнес-спільнотою.

Де можна отримати бізнес-освіту в Україні: обираємо онлайн і офлайн школи

Ще близько 8-10 років тому онлайн-навчання було досить незвичним і мало цінувалося. Пандемія Covid-19 усе змінила – віддалене навчання стало не тільки популярним, а й часом єдиним можливим. Паралельно крок уперед зробили технології – з’явилася можливість зробити лекцію інтерактивною, ставити запитання й отримувати відповіді, віддалено пройти тестування або навіть скласти іспит. Тому при самостійному навчанні багато студентів використовують інтернет-курси і дуже цінують їх, оскільки вони дозволяють приділяти самоосвіті час тоді, коли він є, не прив’язуючись до певної години.

Онлайн-курси бувають платними і безкоштовними. Платні зазвичай пропонують інтерактивну взаємодію викладача та студента, онлайн-тести, домашні завдання з перевіркою та інші цінні опції. У безкоштовні курси зазвичай входять тільки відеолекції та добірки додаткових друкованих матеріалів, які можна завантажити з сайту у вигляді PDF-файлів. Також часто пропонується тестування для перевірки якості засвоєння матеріалу та можливість опісля отримати сертифікат.

Платні курси

Genius Space

Онлайн-платформа Genius Space позиціонує себе як простір для вивчення нової професії, кар’єрного зростання чи розвитку бізнесу. Тут можна знайти курси в галузі бізнес-планування, фінансового аналізу, проєктного менеджменту, практичних продажів та IT. Ціла низка курсів присвячена маркетингу, серед них: «Як розпочати професію інтернет-маркетолога», «Комплексний інтернет-маркетинг», «Ефективна маркетингова стратегія з нуля» тощо.

 

Курси платні, проте слухачам за цілком прийнятну ціну пропонують практичні домашні завдання, персонального куратора, а після завершення курсу організатори видають диплом або сертифікат. Навчання проходить у зручний для студента час, а всі викладачі є практиками у своїй галузі.

Prometheus

У сегменті онлайн-навчання платформа Prometheus посідає лідерські позиції. Тут розміщено понад 300 курсів за найбільш популярними тематиками, створених у партнерстві з найкращими лекторами, а також провідними компаніями та міжнародними організаціями. Є і платні, і безкоштовні курси тривалістю від двох тижнів до трьох місяців. Після закінчення навчання на деяких курсах можна отримати сертифікат. Для підприємців Prometheus пропонує понад 50 різних програм, серед яких: основи проєктного та стратегічного менеджменту, цифровий маркетинг, бухгалтерський облік, створення й аналітика механізму продажу, управління ризиками, фінансовий аналіз, управління співробітниками, ефективне планування та інше.

 

Левова частка курсів – безкоштовні та доступні у будь-який час, проте включають лише відеолекції та тестування. Вартість платних тренінгів – цілком прийнятна, у середньому ціна становить від 2 до 5 тисяч грн, проте на них можна записатися лише у певні дати перед початком семестру. Натомість такий курс зазвичай містить не лише відеолекції, а й детальні інтерв’ю з експертами, онлайн-зустрічі, тестові завдання, чат-підтримку та сертифікат, чому віддали належне чимало студентів.

Безкоштовна освіта

Національна онлайн-школа для підприємців «Дія.Бізнес»

Освітні курси на платформі «Дія.Бізнес» дають змогу дізнатися, як створити власне підприємство, розпочати складання фінансового плану, роздобути кошти на розвиток своєї бізнес-ідеї, керувати командою співробітників, правильно вести бухгалтерський облік і зрозуміти особливості фінансового обліку. Також тут є курси з інтернет-маркетингу, фінансового планування, проєктів запуску галузевих бізнесів. Усі вони пропонуються у форматі освітніх серіалів.

 

На платформі вже є 14 навчальних курсів, усі вони безкоштовні. Наприкінці курсу можна пройти фінальне тестування. Якщо ви не пройшли тест із першого разу, можна повернутися до будь-якої частини курсу. Після проходження тесту ви отримаєте сертифікат, що підтверджує ваші навички. Багато підприємців-початківців уже належно оцінили цей проєкт Мінцифри.

Проєкт «Гра в довгу»

Fondy разом із партнерами реалізувала проєкт професійної освіти для підприємців під назвою «Гра в довгу». Його суть така: учасники тричі на тиждень отримують у телеграм-каналі короткі відеолекції від однієї з провідних в Україні бізнес-шкіл, після прослуховування яких вони мають пройти тест – своєрідний іспит. Для більш ефективного процесу освіти додатково пропонуються відеоінтерв’ю з власниками відомих компаній – так звана кейсотерапія.

 

Участь у проєкті безкоштовна, але навчання потребуватиме часу. Ба більше, найбільш успішні за результатами тестів студенти отримують шанс поїхати на бізнес-буткемп року, де зможуть поборотися за гранти на розвиток своєї компанії або продовження навчання в одному з провідних українських бізнес-університетів.

 

«Гра в довгу» проходить раз на рік. Перший сезон курсу відбувся за підтримки Fondy, Київської школи економіки та Дія.Бізнес у розпал пандемії та локдаунів. Другий – у січні-лютому 2023 року, під час воєнних дій. Щоразу програма курсу оновлюється й адаптується до запитів і потреб сучасного українського бізнесу. При цьому безкоштовний доступ до відеолекцій проєкту організатори залишають безстроковим, хоча можливість пройти тест доступна тільки під час семестру.

 

У другому сезоні лекції читали викладачі Бізнес-школи УКУ, яка входить у п’ятірку найкращих ділових навчальних закладів за версією Forbes. Серед тематик курсу «Гра в довгу»: юридичні аспекти підприємництва, моделювання бізнесу, цифровий маркетинг, складання плану просування бренду, управління та аналіз фінансів компанії, формування команди співробітників, мистецтво продажів, прогнозування й аналіз ризиків, автоматизація обліку ресурсів та інші.

Соціальні й освітні проєкти, бізнес-колаборації Fondy з партнерами

Бізнес-школи в Україні

До війни бізнес-курси та тренінги в нашій країні пропонували понад 50 організацій. Нині їхня кількість скоротилася, а деякі перейшли на віддалений формат навчання. Нижче наведені найбільш відомі та професійні бізнес-школи.

KSE Graduate Business School

Департамент бізнес-освіти був створений у складі Київської школи економіки 2015 року, тоді ж уперше було запущено програму MBA. У 2021 році KSE була визнана найкращою бізнес-школою за версією Forbes Україна.

 

У 2022 році Департамент перетворився на KSE Graduate Business School і запустив нову програму для підприємництва під назвою «MBA на передовий». Цей курс створено для управлінців, які бачать широкі перспективи у сучасних викликах і разом із командою інших управлінців і їхніх співробітників готові до планомірного розвитку України у післявоєнний період.

 

Крім того, на базі KSE була організована платформа RE:empower RE:locate RE:start, головним завданням якої стало консультування українського бізнесу щодо адаптації до обставин і викликів нової реальності.

Бізнес-школа УКУ (LvBS)

LvBS – школа з європейськими цінностями та підходами, яка розвиває відкриту та відповідальну бізнес-спільноту з 2008 року при Українському католицькому університеті у Львові. Школа пропонує 5 магістерських програм і понад 20 з управлінського розвитку, серед яких: сертифікатна програма з управління технологіями, навички керівника для ефективного управління, маркетинг для бізнесу, мистецтво мотивації співробітників, міжнародні продажі, маркетингові стратегії пост-COVID для топменеджерів та інші. Також є онлайн-курси та корпоративні тренінги з індивідуальним підходом до клієнта.

KMBS

KMBS (Києво-Могилянська бізнес-школа) була заснована у 1999 році при Києво-Могилянській академії, одному з найстаріших університетів Європи з 400-річною історією. У 2001 році KMBS створила та запустила MBA-програму для управлінців топрівня.

 

У 2007 році тут стартувало навчання за програмою Presidents’ MBA – єдиною в Україні, орієнтованою на власників бізнесу. Навчання проводиться за унікальною у Східній Європі методологією ТОС.

 

Крім курсу MBA, школа також пропонує програми управлінського розвитку, стратегічного лідерства та корпоративні тренінги, розроблені відповідно до потреб вашої компанії. Серед них: стратегічний маркетинг для топменеджерів, управління проєктами, облік ресурсів, цифровий маркетинг, бізнес-аналітика, тотальний маркетинг (забезпечує не лише системні знання з маркетингу, а й переосмислення маркетингової стратегії, а також планомірне підвищення продажів).

 

У навчальному процесі організатори роблять ставку на інтерактивні формати, дискусії, кейсові вправи та практичний аналіз.

МІМ

МІМ (Міжнародний інститут менеджменту) – найстаріший навчальний заклад із бізнес-спеціалізацією в Україні, він був створений іще 1989 року Міжнародним інститутом менеджменту в Женеві та Інститутом економіки Академії наук УРСР. 1990 року організатори МІМ почали пропонувати програму MBA з міжнародним стажуванням і випустили перших 29 магістрів бізнес-адміністрування. Із 1995 року у програмі MBA планомірно застосовують розробки провідних бізнес-шкіл світу з комп’ютерного моделювання для реалізації стратегічних цілей компанії. МІМ була визнана бізнес-школою №1 в Україні за рейтингом Eduniversal.

 

Сьогодні цей навчальний заклад пропонує освіту в категоріях MBA, pre-MBA та MBA Update. Також МІМ надає компаніям консультативні послуги зі стратегічного менеджменту, маркетингового аналізу, фінансового аналізу та обліку, планування й організації механізму продажу, ефективного підбору співробітників, розробляє індивідуальні корпоративні програми.

Бізнес-школа КРОК

Бізнес-школа КРОК, яка є частиною Університету КРОК, пропонує 8 програм із MBA, серед яких можна виділити галузеві «Фармацевтичний менеджмент і маркетинг» і «MBA IT».

 

Крім того, портфель продуктів бізнес-школи містить сертифікаційні курси та корпоративні тренінги з продажу, маркетингу й управління проєктами, які планово проводяться на замовлення компаній. Викладачі – професіонали високого класу, які мають багаторічний досвід у галузі маркетингу, продажу, фінансового аналізу та бухобліку.

 

Слухач може запланувати для себе найбільш комфортний варіант для навчання, який допоможе поєднувати навчання та роботу.

 

Студенти отримують розуміння основ бізнесу, злагодженої роботи в команді співробітників, вдосконалення навичок комунікації, ефективного планування часу та інших soft skills, необхідних сучасному керівному директору.

Единбурзька бізнес-школа

Освітній заклад пропонує навчання за британськими програмами MBA. Процес вивчення матеріалу відбувається у зручному форматі, що дає можливість поєднувати навчання з роботою незалежно від вашого місцезнаходження. Студенти навчаються за програмою, складеною в Единбурзькій бізнес-школі фахівцями світового рівня. Тьютори програми MBA – фахівці з 20-річним досвідом у галузі стратегічного маркетингу, організації маркетингу та продажів, фінансового обліку, управління маркетинговими проєктами, розвитку лідерства та навичок ефективної роботи зі співробітниками та командами.

 

Після завершення програми й успішного складання іспитів студенту видають диплом MBA Единбурзької бізнес-школи (не вказуючи мову та країну навчання). Мова навчання – англійська. На сьогодні навчальний заклад працює лише в онлайн-форматі, про плани повернення до очного формату ЕБШ поки не повідомляє.

Міжнародний інститут бізнесу (МІБ)

Бізнес-школа МІБ створена у 1993 році Українською академією державного управління при Президентові України та Фондом Джорджа Сороса як центр підготовки фахівців для роботи в умовах ринкової економіки. За роки існування МІБ у ній пройшли навчання понад 50 тисяч осіб – власники бізнесу та співробітники на керівних посадах у великих організаціях. МІБ – перша українська бізнес-школа, програми МВА якої акредитовані Британською асоціацією MBA (The Association of MBAs).

 

Окрім MBA, школа пропонує програми британської маркетингової освіти (CIM) і управління виробничими системами та процесами (REFA). Зокрема слухачі можуть ознайомитись із REFA-підходами до організації виробництва, методологією аналізу, проєктування й оптимізації робочих місць, процесно-орієнтованою організацією праці.

 

Також МІБ має у своєму арсеналі багаторічний досвід у створенні та плануванні корпоративних тренінгів, займається їх проведенням для різних організацій. Серед програм навчання: стратегічний менеджмент і організаційний розвиток, ефективний маркетинг у сучасних умовах, стратегічний аналіз та фіноблік.

Резюме. Головне – навчайтесь!

Нові знання – практично завжди «в плюс». А якщо знання можна застосувати на практиці для розвитку своєї справи й особистісного зростання – це подвійний плюс. Почніть навчання з безкоштовних онлайн-курсів і тренінгів із маркетингу та діджитал-маркетингу, організації продажів, фінансового обліку та фінансового планування – такі знання хоч і фрагментарні, але неодмінно виявляться дуже корисними. Далі зверніть увагу на системну платну освіту в одній із бізнес-шкіл. Це може бути і дистанційний режим, і традиційний очний.

Найвищий рівень – запланувати здобуття ступеня магістра ділового адміністрування. Але зважте, що MBA коштує досить дорого і не завжди відпрацьовує кожну вкладену копійку на всі 100 відсотків. Наприклад, ні у Білла Гейтса, ні в Ілона Маска, ні у Марка Цукерберга немає диплома MBA, що не завадило їм стати успішними бізнесменами, спираючись на особистий досвід та інші джерела знань. Водночас не менш успішні Тім Кук і Воррен Баффет мають такий диплом. Утім, описані вище приклади скоріше лише підтверджують загальне правило про те, що головне – це мотивація вчитися та застосовувати здобуті знання на практиці, а де і як ви їх отримаєте – не так важливо. Просто навчайтесь заради результату, а не диплома!

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА