Платіжна система Mastercard: як працює, правила, відмінності

Платіжна система Mastercard: як працює, правила, відмінності

Якщо ви поглянете на свою банківську картку, то, можливо, помітите там логотип Mastercard. А це означає, що всі платежі, наприклад, купівля товарів у магазинах, оплата комунальних послуг чи вечеря у ресторані, виконуються у цій платіжній системі (ПС). Як працює ПС Mastercard, яка різниця між картками Visa та Mastercard і що потрібно враховувати при використанні продуктів системи – про це ви дізнаєтесь у матеріалі нижче.

Що таке платіжна система Mastercard

MasterCard Inc. – транснаціональна фінансова корпорація зі штаб-квартирою у Нью-Йорку. Основний бізнес полягає в обробці платіжних операцій між банками-еквайрами та банками-емітентами карток. Фактично вона виступає посередником між цими двома фінансовими організаціями.

Спочатку власниками компанії були понад 25 тисяч фінансових установ, які випускали картки платіжної системи Mastercard, проте з 2006 року її акції торгуються на біржі.

Щороку ПС обробляє 23 млрд операцій, а її пропускна спроможність становить кілька тисяч транзакцій на секунду. Точність проведення операцій становить щонайменше 99,99 %.

Карткові продукти Mastercard Worldwide емітують понад 20 тисяч фінансових організацій у 210 країнах. До цієї ПС підключено близько 30 млн торгових точок, це навіть більше, ніж у головного конкурента – Visa.

Mastercard в Україні

На український ринок міжнародна платіжна система Mastercard вийшла у 1997 році, а у квітні того ж року Український процесинговий центр вперше провів транзакцію карткою Eurocard Mastercard.

Сьогодні частка цієї ПС на українському ринку становить близько 65%. Майже всі банки, що представлені на роздрібному ринку, співпрацюють із нею, тому оформити пластик із логотипом Mastercard дуже легко.

Яка різниця між картками Visa та Mastercard

Якщо ви користуєтесь картками цих платіжних систем виключно для розрахунків у національній валюті всередині країни, то великих відмінностей між ними немає: обидві ПС є сучасними, надійними та швидкими. Якщо ж ви плануєте розплачуватись за кордоном, то залежно від того, чия картка лежить у вас у кишені, вам потрібно врахувати деякі особливості, пов’язані з конвертацією.

Справа в тому, що у Visa базова валюта для розрахунків – долар, а Mastercard оперує двома основними валютами – доларом та євро, і в більшості випадків вона сама вибирає, яку з них застосовувати як базову, це залежить від країни, де ви знаходитесь.

Якщо у вас гривнева картка, а ви поїхали у країну єврозони, де основна валюта – євро, то пiд час оплат через Mastercard гривні будуть конвертовані в євро: UAH > EUR.

Для пластику Visa буде виконуватись подвійна конвертація: UAH > USD > EUR. Слід врахувати, що за кожну конвертацію ПС бере деяку комісію, тож чим їх менше – тим краще.

Припустимо, що ви з гривневою карткою поїхали до Польщі, де розраховуються місцевою валютою – польським злотим. У разі використання Mastercard гривні будуть конвертовані у євро, а потім – у злоті: UAH > EUR > PLN.

А ось із карткою Visa оплата пройде за наступною схемою: UAH > USD > EUR > PLN або UAH > USD > PLN. Тобто не виключена навіть потрійна конвертація, адже в ЄС багато фінансових операцій виконуються в базовій валюті, тобто в євро.

Якщо ж ви поїхали до США і у вас у кишені – гривнева картка, то покупка у доларах буде виконана так:

  • Mastercard: UAH > EUR > USD або UAH > USD
  • Visa: UAH > USD

Припустимо, що ваш картковий рахунок – у євро, і ви у єврозоні. Для користувачів продуктів Mastercard жодних конвертацій не знадобиться, а ось клієнти Visa можуть зіткнутися з подвійною конвертацією: EUR > USD > EUR.

Крім Європи, пластик Mastercard вигідніше використовувати в африканських країнах. У США та Канаді можна застосовувати продукти обох ПС, оскільки в Північній Америці вони оперуватимуть з доларом як основною валютою. Зате в Австралії, Азії (КНР, Корея, Таїланд, Японія і т. д.) та більшості держав Латинської Америки більш оптимально розплачуватися карткою Visa.

Необхідно врахувати, що нині банки можуть узгоджувати з ПС будь-яку іншу валюту в ролі базової для розрахунків, тому наведені вище поради не завжди будуть актуальними. Ще до поїздки бажано зв’язатися з представником банку-емітента та з’ясувати правила конвертації. Крім того, якщо ви часто подорожуєте, можна завести картку в євро або доларах.

Таким чином, запитання «Чия картка краща: Visa чи Mastercard?» не матиме однозначної відповіді. Для операцій у національній валюті всередині країни відмінностей немає, а для оплат за кордоном доцільніше вибрати пластик тієї ПС, яка дає змогу виконувати менше конвертацій з однієї валюти на іншу.

Якщо ви займаєтеся шопінгом з України, то здебільшого можете оплачувати товари в зарубіжних інтернет-магазинах як з гривневої картки, і з доларової (або євро). Наприклад, онлайн-магазини, які підключилися до Fondy, можуть приймати платежі у будь-якій валюті із понад 200 країн світу.

Масштабуйте свій бізнес - приймайте міжнародні платежі з Fondy

Як працює платіжна система Mastercard

Алгоритм роботи платіжної системи передбачає такі кроки. Наприклад, замовник хоче придбати товар на сайті чи у звичайному «офлайновому» магазині. Він вводить дані банківської картки у спеціальному вікні на сайті або вставляє пластик у зчитувач касового термінала. Запит на оплату надходить на термінал, а потім надсилається до банку-еквайра, який обслуговує даного мерчанта. Еквайр зв’язується із ПС, яка надсилає запит банку-емітенту. Якщо на рахунку покупця є потрібна сума власних або кредитних коштів на придбання товару, емітент дозволяє списання коштів і надсилає продавцеві повідомлення про успішне проведення транзакції. Далі емітент спрямовує платіж еквайринговому банку, який вносить гроші на рахунок мерчанту. Вся інформація передається у зашифрованому вигляді і не може бути перехоплена внаслідок кібератаки.

Процесинговий центр – це важливий компонент будь-якої ПС, він є окремою установою або підрозділом великого банку, який відповідає за технічну взаємодію між учасниками системи. Щоб процесинговий центр міг обслуговувати запити ПС, він повинен відповідати певним вимогам та отримати відповідну ліцензію.

Серед споживачів існує думка, що після проведення транзакції кошти негайно надходять на рахунок продавця. Насправді це відбувається тільки на наступний день, а до завершення операції кошти значаться у вигляді тимчасово заблокованих. Такі правила закріплені законодавчо з метою забезпечення безпеки.

Щоб гарантувати достатній рівень захисту транзакцій в інтернеті, Mastercard використовує додатковий фактор аутентифікації SecureCode, ця технологія також відома під назвою 3D Secure. Суть її полягає в тому, що при покупці в інтернет-магазині після введення даних картки з’являється нова сторінка, на якій потрібно ввести секретний код. Це може бути постійний код, який ви самостійно встановлюєте через свій онлайн-кабінет, або одноразовий пароль, що надходить у SMS від банку при кожній оплаті. Такий підхід забезпечує більш високий рівень захищеності і для бізнесу, і для клієнтів.

Як приймати онлайн-оплати на сайті або в мобільному додатку картками Mastercard

Після того, як мерчант зареєструється в Fondy та здійснить інтеграцію з платіжною платформою будь-яким зручним способом, він зможе продавати товари та послуги клієнтам з Європи, США та Азії на сайті або в мобільному додатку, незалежно від того, в якій валюті платитимуть клієнти. Усі отримані гроші будуть конвертовані та зараховані на рахунок продавця у гривнях.

Платіжна система Fondy застосовує технологію каскадного процесингу і працює з більш ніж 25 банками по усій Європі. Якщо один банк не може виконати операцію, вона негайно перенаправляється в інший – і так доти, доки транзакція не буде завершена.

Fondy не стягує додаткових комісій за використання різних типів карток. Для всіх клієнтів діють правила, встановлені банками-емітентами.

Приймайте онлайн-платежі з усього світу з Fondy

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні fintech-матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА