NFC-термінал із телефона: як приймати платежі через NFC

NFC-термінал із телефона: як приймати платежі через NFC

В умовах частих відключень електроенергії багато підприємців в Україні зіткнулися із труднощами прийому платежів через стандартні фізичні POS-термінали. Подолати цю проблему можна за допомогою телефона з функцією NFC. Про те, як перетворити звичайний Android-смартфон на NFC-термінал для прийому оплат, що він собою являє та чим відрізняється від POS-термінала, розповідаємо в цьому матеріалі.

Що таке NFC-термінал

Технологія NFC, практично невідома ще 10 років тому, сьогодні не лише стала обов’язковим атрибутом майже всіх смартфонів і смарт-гаджетів, а й дала поштовх розвитку цілого ряду інших пристроїв, серед яких – платіжні термінали.

NFC (near field communication, що в перекладі означає «комунікація ближнього поля») – це технологія бездротового зв’язку, що дає змогу обмінюватися даними між двома пристроями, розташованими на відстані до 10 сантиметрів один від одного.

NFC дає можливість:

  • швидко надсилати та приймати контакти чи файли інших користувачів простим доторком одного гаджета до іншого
  • використовувати картки чи смартфони з NFC-модулем як ключі доступу в готелях або офісах
  • легко та швидко проводити безконтактні платежі

До речі, саме платіжне застосування NFC набуло найбільшого поширення – сьогодні термінали для безконтактних платежів дуже популярні у різних галузях. Так, ви напевно зустрічали NFC-термінали для прийому оплат у магазинах, ресторанах, банківських установах, громадському транспорті, аеропортах, музеях та інших місцях. Ці пристрої мають цілу низку переваг (про це розповідаємо далі), але насамперед слід відзначити їхню зручність і для платника, і для бізнесу.

Чи є різниця між NFC-терміналом і POS-терміналом

У багатьох випадках ці терміни синонімічні, проте певна різниця між POS- і NFC-терміналом усе-таки є. Розгляньмо основні характеристики.

POS-термінал (point of sale) – це пристрій, який використовується для здійснення платежів під час продажу товарів або послуг. Він здатен працювати із платіжними картками різного типу: безконтактними, з чипом, із магнітною смугою, а також підтримує прийом оплат електронними гаманцями у смартфоні.

NFC-термінал – це спеціальний тип POS-термінала, який підтримує лише безконтактні платежі. Завдяки наявності NFC-рідера він може зчитувати інформацію з банківських карток, телефонів або інших сумісних гаджетів (смарт-годинники, фітнес-трекери), що дає змогу проводити платежі шляхом простого наближення картки чи пристрою до нього.

Таким чином, POS-термінал – це загальний термін, що охоплює широкий спектр обладнання для прийому платежів, тоді як NFC-термінал – це вужча категорія пристроїв, здатних приймати виключно безконтактні оплати за рахунок використання бездротового зв’язку надмалого радіуса дії.

Як працює NFC-термінал

Для проведення безконтактних платежів обидва пристрої повинні бути NFC-сумісними, причому один із них обов’язково мусить мати активний радіомодуль, а другий може працювати або в пасивному режимі радіозв’язку (наприклад, банківська картка з NFC-модулем), або в активному (смартфон, смарт-годинник та інші типи девайсів).

Ось що відбувається, коли ми здійснюємо оплату через NFC-термінал:

  1. Ініціалізація: відбувається, коли платник підносить платіжну картку чи смартфон до NFC-термінала.
  2. Встановлення зв’язку: NFC-термінал і другий пристрій встановлюють зв’язок між собою. Для цього вони кілька секунд повинні розташовуватися на відстані до 10 см один від одного.
  3. Передача даних: після того, як зв’язок встановлено, NFC-термінал передає дані чи запит на другий девайс, і він відповідає на такий запит. Цей крок може містити в собі передачу платіжних даних, обмін інформацією чи активацію певних послуг.
  4. Обробка платежу: після зчитування всіх необхідних даних із другого пристрою запускається стандартна транзакція у платіжній системі. Платіжний провайдер відправляє запит на списання коштів у банк-еквайр, той перевіряє валідність платіжних даних клієнта і надсилає запит у банк-емітент і так далі. Після проходження всіх етапів здійснюється операція зняття коштів із рахунку.
  5. Підтвердження та завершення: в разі успішного платежу NFC-термінал підтверджує операцію оплати на екрані термінала та/або на пристрої платника.

Варто відзначити, що конкретні кроки та їхня послідовність у платіжній операції можуть відрізнятися залежно від особливостей реалізації технології NFC та протоколів, які використовуються в терміналах і клієнтських гаджетах.

Як його підключити і застосовувати

Процедура підключення NFC-термінала в Україні мало чим відрізняється від звичайного POS-термінала. Але є нюанс: якщо як термінал ви використовуєте смартфон, то процес помітно спрощується та здешевлюється. Адже тоді вам не доведеться підписувати договір із банком на оренду платіжного пристрою чи витрачати свої гроші на його покупку, а коштує він недешево.

Загалом алгоритм виглядає так:

  1. Створіть і активуйте мерчанта (пропустіть цей крок, якщо у вашого бізнесу він уже є).
  2. Для активації безконтактного прийому платежів вкажіть дані про компанію та реквізити для відшкодування оплат. Після цього завантажте документи, дочекайтеся їх перевірки та підпишіть договір.
  3. У разі використання Android-смартфона в ролі NFC-термінала скачайте відповідний мобільний застосунок. Такий сервіс надають деякі банки та платіжні провайдери, наприклад Fondy.
  4. Зайдіть у мобільний застосунок під логіном і паролем свого мерчанта.
  5. Створіть у ньому платіж.
  6. Прийміть оплату: торкніться терміналом сумісного NFC-пристрою, наприклад іншого телефона чи банківської картки з модулем безконтактної оплати. Через кілька секунд прийде відповідь від платіжної системи про успішність або неуспішність транзакції.
  7. Готово – оплату здійснено. Чек ви можете надіслати покупцеві на email.

Плюси та мінуси безконтактної оплати

Як і будь-які інші технології, NFC-термінали мають свої переваги та недоліки. Розглянемо їх більш детально.

Переваги
Недоліки
Зручність: однією з головних переваг NFC-терміналів є комфорт у застосуванні. Платникам не потрібно вставляти банківську картку та вводити PIN-код. Достатньо просто піднести сумісний пристрій до термінала, щоб здійснити платіж.
Дорожче устаткування: для безконтактного прийому оплат потрібні сучасні термінали, оснащені NFC-модулем. Це може потребувати додаткових видатків на оновлення та підтримку платіжного обладнання, що буває витратно для малих бізнесів.
Широке поширення: NFC-технологія дуже популярна і тому підтримується у багатьох смартфонах та інших гаджетах. Це означає, що дедалі більше людей і бізнесів можуть використовувати NFC-термінали для безконтактних платежів.
Малий радіус роботи: NFC-зв’язок діє на дуже малій відстані, зазвичай 3-5 см. Це означає, що обидва пристрої мають розміщуватися один біля одного для успішного здійснення оплати чи обміну платіжними даними. Крім того, на якість зв’язку може вплинути зовнішнє джерело перешкод.
Швидкість і ефективність: прийом оплат зазвичай виконується швидко, що робить NFC-платежі ефективними для різних сценаріїв, зокрема у роздрібній торгівлі, громадському транспорті, сфері послуг, паркінгах, фудкортах та інших сегментах бізнесу.
Залежність від сумісності обладнання: в парі з NFC-терміналами треба використовувати сумісні пристрої, такі як смартфони чи картки з підтримкою безконтактної оплати. Інакше вони не зможуть приймати платежі.
Безпека: NFC-термінали забезпечують високий рівень безпеки. Під час платіжної транзакції використовуються шифрування й інші захисні механізми, які допомагають уникнути шахрайства та несанкціонованого доступу до платіжних даних.
Потенційні загрози безпеці: хоч NFC-термінали надають високий рівень захисту, існує потенційна загроза зловживання чи шахрайства, зокрема шляхом перехоплення NFC-сигналів або несанкціонованого доступу до платіжних даних, у тому числі онлайн.

Термінальні рішення Fondy

Ми у Fondy уважно оцінюємо нові та перспективні розробки, які з’являються на ринку, і, звичайно ж, свого часу не могли залишити без уваги NFC-технологію. Перший платіжний сервіс на базі NFC ми запустили ще 2017 року. Розроблений у Fondy мобільний застосунок для платформи Android (версія 8.0 або вище) передовсім був призначений для контролю за надходженням платежів на рахунок мерчанта, аналітики та звітів із продажу, але додатково забезпечував прийом оплат за допомогою NFC-модуля.

У 2023 році ми випустили принципово новий застосунок Fondy Terminal, що передбачає різні варіанти розрахунку на всі випадки. Крім безконтактних оплат через NFC на базі технології Tap to Phone, тут є інструмент прийому платежів за допомогою QR-коду (якщо платник не має із собою банківської картки чи вона застарілого зразка), а також можливість згенерувати платіжне посилання для надсилання в месенджери та на email.

Пояснимо, як це працює: ви створюєте QR-код або посилання на оплату в мобільному застосунку, а далі пропонуєте клієнту зісканувати код або перейти за посиланням. Платіжна сторінка Fondy, яка відкриється у браузері клієнта, дає можливість завершити транзакцію будь-яким зручним для нього платіжним методом. Через кілька секунд ви перевіряєте статус платежу і за потреби ділитеся електронним чеком із платником на email або за допомогою QR-коду.

Новий застосунок надає невеликим бізнесам можливості, яких вони раніше не мали через високу вартість покупки чи оплати оренди POS-терміналів або ж їх складного підключення. Наше рішення невитратне, потрібно лише встановити на Android-смартфон безкоштовний застосунок. Телефон на Android як інструмент прийому платежів є оптимальним для компаній, які надають послуги чи продають товари, зустрічаючись із клієнтами особисто. Наша розробка допомагає ефективно замінити готівку та стандартний термінал, тим паче що прийом платежів тут дуже простий: відкрили програму, ввели деталі оплати, провели платіж. Кошти зачисляються на рахунок після доторку платіжної картки чи телефона платника до гаджета мерчанта. Вводити PIN-код або пароль для підтвердження платежу не потрібно, на всю операцію з оплати піде не більш як 10 секунд.

На додаток до платіжних функцій у застосунок Fondy Terminal вбудований програмний РРО для онлайн-фіскалізації платежів у ДПС, зручний пошук і перегляд деталей усіх транзакцій, розгорнута аналітика платежів для розуміння свого бізнесу, а також можливість зробити повернення в один клік. Таким чином, завдяки зв’язці смартфона та нашого мобільного застосунку бізнес отримує повноцінне платіжне рішення і для онлайн-, і для офлайн-торгівлі.

До речі, підключити Fondy Terminal набагато простіше, ніж стандартний фізичний термінал. Просто скачайте і встановіть однойменний мобільний застосунок із Google Play (поки що приймати NFC-оплати можна тільки на Android-телефонах, оскільки в гаджетах Apple для розробників додатків обмежений доступ до NFC-модуля) й авторизуйтесь у ньому, застосувавши дані свого мерчанта Fondy. Далі зверніться до нашої служби підтримки та залиште заявку на підключення ePOS-термінала. Потім дочекайтесь активації послуги з нашого боку, і після цього зможете приймати платежі від клієнтів.

Резюме

NFC-термінали відкривають широкі можливості для безконтактних платежів та обміну даними, пропонуючи зручність, безпеку й універсальність у різних сферах бізнесу. При цьому технологія продовжує активно розвиватися, тож незабаром ми напевне побачимо нові, раніше невідомі, грані її бізнес-застосування.

Установіть Fondy Terminal і розраховуйте клієнтів без зайвих клопотів

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Співзасновниця та керуюча партнерка Fondy

КоментаріMindЛІГА