Як зареєструвати торговельну марку чи товарний знак: покрокова інструкція

Як зареєструвати торговельну марку чи товарний знак: покрокова інструкція

Якщо ви запускаєте серйозний бізнес із прицілом на перспективу, вам конче потрібна власна торговельна марка. Саме вона стане символом вашої компанії, підвищить упізнаваність сервісу чи продукту, допоможе швидше розвивати та масштабувати бізнес. Але як її обрати, чи потрібно захищати та скільки це коштує? Про все сказане вище ви дізнаєтесь у цьому матеріалі.

Що таке торговельна марка

Скажімо, ви працюєте на висококонкурентному ринку, де схожий продукт просуває ще з десяток різних виробників. Можливо, ви в чомусь кращі, оригінальніші, ефективніші, тому кількість ваших лояльних клієнтів стрімко зростає, а бізнес міцно стає на ноги. У такому разі саме час подумати про створення та реєстрацію торговельної марки, з якою ви пропонуватимете ваш продукт чи сервіс і яка допоможе споживачам легко відрізняти ваші товари від конкурентних.

Отже, під торговельною маркою (від англ. trade mark) мають на увазі словесний, графічний або комбінований знак, виконаний одним кольором чи певним поєднанням кольорів, куди входить і шрифт напису, і накреслення зображення. Підприємець може зареєструвати один або кілька знаків для свого продукту чи підприємства – припустімо, слово або зображення в чорно-білому та кольоровому вигляді, окреме слово / фразу, зображення або їх поєднання, та застосовувати будь-який із варіантів за потреби. До речі, такий набір знаків має назву «серія торговельних марок».

Часто бізнеси реєструють тривимірні торговельні марки – скажімо, специфічну форму тари для FMCG-продуктів. Патентознавці не рекомендують так робити, адже подібний підхід досить слабкий із погляду захисту прав і доказів їх невиконання. Для охорони оригінальної форми та кольорової гами продукту передбачено патент на промисловий зразок. Саме такий патент захищає форму та забарвлення.

Останнім часом з’явилися геть нестандартні види торгових знаків – наприклад, за кордоном уже почали реєструвати аудіо, нюхові та світлові позначення. Так, шкіра крісел в автомобілях Ford Mustang, яка виготовляється за спеціальною запатентованою технологією, отримала нюхову марку «запах кінського поту».

Разом із терміном торговельна марка часто використовують поняття товарний знак, логотип, бренд. Багато хто вважає їх синонімами. Насправді це не зовсім так. Перш за все варто сказати, що українське законодавство зараз узагалі не містить визначення «товарний знак». При цьому в багатьох інших країнах цей термін законодавчо розглядається як синонім торговельної марки. А логотип зазвичай реєструють як частину ТМ.

Бренд – набагато ширше поняття, яке охоплює і репутацію, і багаторічну історію, і високу (зазвичай) якість товару чи сервісу. А марка є лише одним із його компонентів, що забезпечує більш легку впізнаваність.

Звичайно ж, рішення про реєстрацію торговельної марки має приймати сам підприємець, ніхто не зобов’язує його це робити. Водночас досвід показує: із цією процедурою краще не затягувати. Адже якщо ваш конкурент отримає права на схожу ТМ швидше за вас, то зможе поцупити частину ваших клієнтів і нашкодити вашому бізнесу. Вам доведеться все починати спочатку або просто викупити згодом свій знак у іншої особи.

Тому найоптимальніший варіант – подати на реєстрацію торговельну марку ще перед виходом на широкий ринок. Це забезпечить захист вашого продукту чи сервісу від конкурентів, допоможе зберегти лояльних клієнтів, підвищити загальну вартість компанії чи товару, а також надасть можливість продавати франшизу третім особам і регулярно отримувати дохід.

Як обрати торговельну марку

До підбору марки треба підійти дуже ретельно. Адже з одного боку, вона має бути короткою, ємною та легко запам’ятовуватися, а з іншого – є ціла низка обмежень.

Наприклад, як торговельну марку не можна вказувати загальновживані поняття та символи чи визначення деяких товарів і послуг. Тобто якщо ви виробляєте мінеральну воду, то не зможете обрати слова «вода» чи «мінералка».

Також у дизайн ТМ не можна включати державну символіку чи схожу на неї, назви чи позначення державних органів України й інших країн без згоди відповідного органу, офіційні контрольні, гарантійні та пробірні клейма, печатки. Не можуть бути оформлені позначення, подібні на знаки, зареєстровані чи заявлені на реєстрацію в Україні раніше на ім’я іншої особи для аналогічного виду товарів і послуг.

Крім того, до складу торговельної марки не можуть входити імена чи псевдоніми осіб, які займали керівні посади в комуністичній партії, вищих органах влади й управління СРСР, УРСР, інших союзних чи автономних радянських республік, що відповідали за переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті тощо.

Загалом детальні вимоги й обмеження прописані в Законі України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Перед реєстрацією радимо уважно вивчити цей закон.

Навіщо потрібна торговельна марка

В цілому є три основні причини:

 1. Захистити від конкурентів товари чи послуги, які випускаються в Україні під вашою ТМ.
 2. Якщо ви плануєте працювати на міжнародному ринку, то вам спочатку слід зареєструвати марку в Україні, а далі ви зможете взятися за реєстрацію міжнародної торговельної марки в рамках Мадридської системи.
 3. Тільки за наявності зареєстрованої ТМ ви отримаєте право на доменне ім’я другого рівня в зоні .ua.

Щодо останнього пункту, то слід враховувати важливі особливості. Справа в тому, що у Міжнародній класифікації товарів та послуг (МКТП) налічується 45 класів, у кожному з яких можна зареєструвати співзвучну торговельну марку.

Скажімо, ви придумали бренд NovaFresh і хочете просувати товари під цим найменуванням. Ви зареєстрували NovaFresh для класу 1 – хімічні продукти, що використовуються у промисловості, науці й аграрному секторі. А інший підприємець зареєстрував NovaFresh для класу 3 – нелікувальна косметика та парфумерно-косметичні препарати. Здавалося б, ваші цільові споживчі аудиторії жодним чином не перетинаються. Але доменне ім’я novafresh.ua може бути лише одне, і хто його першим зайняв – той і власник.

Про важливість вчасно реєструвати торговельні марки нагадує історія металургійного комбінату «Азовсталь». Після травня 2022 року «Азовсталь» став найвідомішим українським брендом, хоча саме виробництво вже не існує.

Тим не менш, минулого року приватна американська броварня почала варити та розливати пиво під емблемою «Азовсталь». Ліберія, країна в Західній Африці, надрукувала поштові марки, присвячені обороні комбінату «Азовсталь». А на початку цього року крихітна острівна держава в Океанії – Ніуе – випустила сувенірні монети, також присвячені захисникам «Азовсталі». Усі вищезгадані випадки найімовірніше не мають відповідного законодавчого дозволу.

Але влітку 2022 заявку на реєстрацію торговельної марки «Азовсталь» надіслала українська компанія «Бершадь Люкс». Підприємство хоче легально виготовляти під такою назвою алкогольні напої.

І лише на початку осені 2022 року заявку на реєстрацію марок «Азовсталь» та Azovstal подав і сам холдинг «Метінвест», якому, власне, належить легендарний меткомбінат. Виявилося, холдинг не поспішав з оформленням ТМ «Азовсталь», оскільки спирався на закон, який захищає торговельну марку, якщо її написання точно збігається з найменуванням юрособи підприємства. Але така повільність призвела до того, що доменне ім’я azovstal.ua виявилося зайнятим багато років тому одним з українських кіберсквотерів, який зареєстрував аналогічну ТМ за класом телекомунікаційних послуг. Про те, що в такому разі робити і чи є спосіб відсудити доменне ім’я, читайте далі.

Як її зареєструвати

Перед поданням заявки на реєстрацію торговельної марки до відповідного державного органу необхідно підготуватися.

По-перше, визначте клас її використання згідно з переліком МКТП. По-друге, проведіть пошук уже зареєстрованих або заявлених на реєстрацію торговельних марок, які близькі до вашої і тому можуть стати причиною відмови у реєстрації або створюють потенційну загрозу для користування вашою торговельною маркою в перспективі.

Тепер переходьте до подання документів.

 1. Надішліть заявку на реєстрацію торговельної марки. Раніше такі завдання в Україні вирішувало Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент). Проте у листопаді 2022 року функції Укрпатенту було передано державній організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (УКРНОІВІ). Проте державні збори не змінилися, вони ідентичні тим, які збирав Укрпатент. Зареєструвати торговельну марку може і фізична, і юридична особа. У заявці необхідно вказати зображення (в електронному та друкованому вигляді), відомості про заявника (ПІБ, адреса для приватної особи або назва підприємства, юридична адреса, код ЄДРПОУ для юрособи), а також список товарів і послуг, щодо яких має бути зареєстрована торговельна марка. Крім того, для юросіб потрібно прикласти відповідним чином зроблену довіреність.
 2. УКРНОІВІ (який тепер виконує функції, що раніше були покладені на Укрпатент) фіксує дату надходження заявки та підтверджує оплату державного мита за неї. У середньому ця процедура займає близько 2-3 тижнів.
 3. Приблизно через 12 місяців після подання заявки УКРНОІВІ оголошує рішення формальної експертизи. У ньому підтверджується чи не підтверджується правильність заповнення всіх даних у заявці.
 4. Через 18 місяців із моменту надсилання заявки відомство повідомляє про висновки кваліфікаційної експертизи. У них вказується, наскільки заявлена торговельна марка відповідає умовам надання правового захисту, чи не реєстрували таке позначення раніше. До речі, саму експертизу досі виконує Укрпатент.
 5. Через 2-4 тижні після позитивного висновку й оплати всіх необхідних видів мита УКРНОІВІ видає свідоцтво про реєстрацію торгового знака в Україні, яке діє 10 років. Після цього за необхідності його можна легко продовжити, причому саме в УКРНОІВІ, а не в Укрпатенті.

Таким чином, термін реєстрації торговельної марки сягає 16-20 місяців. Є можливість скоротити час обробки заявки до 6-7 місяців завдяки прискореній процедурі, однак ціна зросте приблизно вдвічі. Втім, заявнику не треба перейматися про такі довгі терміни – справа в тім, що з моменту підтвердження УКРНОІВІ факту подання заявки й оплати мита ваша ТМ зарезервована, тобто інші особи вже не зможуть зареєструвати ідентичний знак.

Всю процедуру ви можете виконати самостійно. І все-таки, для гарантовано позитивного результату краще звернутися до патентних експертів, тобто в патентно-юридичне агентство.

Скільки коштує реєстрація

 • Державний збір за подання заявки на реєстрацію торговельної марки та проведення експертизи за одним класом МКТП (для фізичної чи юридичної особи) – 4000 грн. Держмито за кожний наступний клас – 4000 грн. Додатково доведеться заплатити 1000 грн, якщо зображення знака заявляється кольоровим.
 • Якщо торговельну марку реєструє група фізичних чи юридичних осіб, то зазначені вище державні мита збільшуються на 30%.
 • Держмито за публікацію про видачу свідоцтва на торговельну марку у чорно-білому зображенні за кожен клас МКТП становить 600 гривень. Додатково за публікацію кольорового зображення – 200 гривень. За видачу охоронного свідоцтва доведеться заплатити ще 85 гривень.
 • Продовження терміну дії свідоцтва про реєстрацію торговельної марки, власником якої є одна особа, на 10 років коштуватиме 12 тисяч грн за перший клас МКТП і по 1200 грн за кожний наступний.
 • Торговельну марку можна продати і передати в користування іншій юридичній чи фізичній особі. Державний збір за внесення в держреєстр відомостей про надання ліцензії на користування однією торговельною маркою становить 2400 гривень. Аналогічну суму доведеться заплатити за внесення в держреєстр відомостей про передачу права власності на неї.

Які документи кажуть про те, що ви власник торговельної марки

Після завершення процесу реєстрації заявник отримує свідоцтво на торговельну марку, тобто охоронний документ, який підтверджує його виняткові права на ТМ у паперовому й електронному вигляді. Крім того, УКРНОІВІ вносить інформацію про неї в електронну базу даних Укрпатенту, яка дає змогу всім охочим здійснити пошук і перевірити її статус в онлайн-режимі.

Свідоцтво видається терміном на 10 років, проте його легко можна пролонгувати ще на 10 років необмежену кількість разів – достатньо подати заявку та заплатити відповідний збір. До речі, таку пролонгацію можна зробити онлайн.

Як подати до суду в разі незаконного використання ТМ

У разі виявлення підприємця, який нелегально користується вашим товарним знаком або розробив свій, дуже схожий на ваш за зовнішнім виглядом або словесним змістом, справжній власник ТМ повинен вжити заходів, щоб зупинити таке порушення. Для початку рекомендується відправити претензію порушникові – можливо, вона переконає його припинити переступати закон, а вам заощадить час і гроші на судові витрати.

Якщо порушник не дослухався до вашого прохання, доведеться звертатися в суд. Зазвичай суд просять заборонити використання вашої торговельної марки на чужому товарі, етикетці чи упаковці, а також у рекламі, вилучити неправомірні зображення марки в інтернеті, прибрати такий товар з обігу.

Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» говорить, що у разі підтвердження порушень вимоги власника торговельної марки мають бути виконані, а сам винуватець зобов’язаний компенсувати завдану шкоду.

Крім того, власник торговельної марки може висунути претензії порушнику, якщо той використовує її без відповідного дозволу в доменних іменах. Тоді слід подати позов, у якому просити суд зобов’язати реєстратора припинити технічне обслуговування такого доменного імені та делегувати його справжньому власнику ТМ.

Окремий випадок – субдомен другого рівня у зоні .ua. Як відомо, його можна зареєструвати лише за наявності торговельної марки. Тобто якщо ваш конкурент зареєструє ідентичну ТМ за іншим класом МТКП, то отримає повне формальне право на володіння ним.

За цих обставин «відвоювати» доменне ім’я вдасться лише в тому разі, якщо ви зможете довести, що зареєстрована конкурентом торговельна марка взагалі не використовується. Наприклад, вона втратила свою актуальність для власника чи він реєстрував її винятково з метою кіберсквотингу. Подібні «завислі» товарні знаки суттєво заважають активним бізнесам просувати свої товари чи послуги на ринку, тому кандидат на володіння сайтом із доменним ім’ям .ua може просити суд достроково припинити дію малоактивної торговельної марки. У такому випадку саме відповідач має пояснити суду, чому він перестав використовувати ТМ.

Підсумки

Хоча розробка та реєстрація торговельної марки – досить тривалий і непростий процес, проте всі зусилля окупляться сторицею, коли ваш бізнес стане успішним. Адже ТМ – не лише впізнаваність бренду, своєрідний «знак якості» товару чи сервісу, а ще й капіталізація. Вартість найвідоміших торговельних марок, нарівні з портфелем патентів на винаходи, може досягати сотень мільйонів доларів – причому йдеться не про вартість частини чи всього бізнесу цілком, а лише слова чи графічного зображення, яке є його символом.

Окремо слід зазначити можливість отримати доменне ім’я у зоні .ua – це ще один привід не зволікати з оформленням.

Отже, ось алгоритм запуску успішного бізнесу від нас:

 1. Розробити яскраву та помітну торговельну марку.
 2. Створити оригінальний і якісний продукт, що відповідає потребам клієнта, вивести його на ринок під цим товарним знаком.
 3. Відразу після отримання свідоцтва на торговельну марку зареєструвати субдомен 2-го рівня у зоні .ua для свого сайту.
 4. Підключити до сайту Fondy, щоб прийом онлайн-платежів був іще простішим.

Отже, реєстрація торговельної марки – однозначно важливий етап, який не варто відкладати на потім чи взагалі від нього відмовлятися.

Fondy – надійний платіжний партнер для бізнесу будь-якого масштабу

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА