Як скласти бізнес-план: покрокова інструкція та приклади

Як скласти бізнес-план: покрокова інструкція та приклади

Якщо плануєте запускати серйозний бізнес, залучаючи великі інвестиції, партнерів і кваліфікованих співробітників, вам необхідний ретельно продуманий бізнес-план. У цьому матеріалі ми розповімо, що таке бізнес-план, як його правильно скласти і яка у нього має бути структура, а також наведемо приклади планів для бізнесів із ринкових сегментів, розвитку яких активно сприяє сервіс Fondy.

Що таке бізнес-план

1976 року молоді інженери Стів Джобс і Стів Возняк вирішили побудувати бізнес із випуску комп’ютерів для домашнього використання, які були би прості в користуванні та доступні звичайним споживачам. Вони задумали робити пристрої з відкритою схемою, які користувачі могли б модифікувати й поліпшувати. Нагадаємо, що в ті часи на ринку домінували великі та «міні»-ЕОМ (розміром як холодильник або й більші), а сегмент персональних комп’ютерів тільки зароджувався і фактично був представлений лише саморобними пристроями, виготовленими ентузіастами.

Два компаньйони вирішили поставити виробництво персональних комп’ютерів на потік, і так з’явилася компанія Apple. Однак для розвитку бізнесу були потрібні інвестиції, партнери та команда співробітників-однодумців. Крім того, хоча їхній перший проєкт із єдиним оптовим замовником виявився прибутковим, необхідно було розуміти, куди рухатися далі, щоб досягти успіху. Це означало, що потрібен був детальний план розвитку. Стів Джобс накидав його на кількох сторінках – документ містив бачення, стратегію, цілі та методи їх реалізації.

У плані було зазначено, що місія компанії – створювати зручні й функціональні комп’ютери для домашнього вжитку. Крім того, передбачалося побудувати мережу дистриб’юторів, щоб вони продавали комп’ютери Apple і забезпечували підтримку користувачам. Також план передбачав, що компанія створюватиме інноваційні продукти, які стануть прикладом для решти і змусять конкурентів підвищувати якість своїх пропозицій.

Загалом цей бізнес-план виявився ефективним, оскільки вже в 1977 році продажі перевищили 1 млн доларів, а в 1982 році компанія досягла виручки обсягом 1 млрд доларів, ставши лідером на ринку персональних комп’ютерів. І сьогодні Apple є однією з найбільших технологічних корпорацій у світі, що займається розробкою та виробництвом комп’ютерів, смартфонів, планшетів та інших пристроїв, хоча профільний бізнес вендора вже кілька разів змінювався.

Отже, бізнес-план – це документ, що описує стратегію та плани розвитку підприємства, яке вже існує, або ж нового бізнесу. У ньому є докладний опис продукту чи послуг, ринку, на якому буде діяти фірма, конкурентів, фінансові прогнози та плани залучення інвестицій. Також у ньому досліджують сильні та слабкі сторони бізнес-проєкту, загрози та потенціал розвитку (SWOT-аналіз). План складають з урахуванням результатів цього аналізу, щоб максимально використати переваги та мінімізувати недоліки.

Бізнес-план допомагає підприємцю відповісти на найважливіші запитання: чи є його бізнес-ідея життєздатною та прибутковою і в який строк окупиться новий проєкт. Крім того, цей документ потрібен для отримання інвестицій і банківських кредитів, а також для залучення партнерів і клієнтів. Жоден інвестор, чи то венчурний фонд, чи то банк, а чи приватний бізнесмен, не вкладе гроші у проєкт без вивчення детального та правильно оформленого бізнес-плану.

У бізнес-плані зазвичай є такі пункти:

 • вступна частина й опис компанії
 • ринок і конкурентне середовище
 • опис продукту чи послуги
 • маркетингова стратегія
 • організаційна структура й управління
 • фінансові прогнози та плани залучення інвестицій
 • ризики та шляхи їх зменшення

Дотримуючись цього плану, підприємець може зробити детальний аналіз свого бізнес-проєкту й визначити напрямки майбутнього розвитку.

Коли в ньому виникає потреба

Бізнес-план може знадобитися в різних ситуаціях, ось найпоширеніші:

 • Починаєте новий бізнес-проєкт. Бізнес-план є ключовим документом для стартапів і нових підприємств. Він допомагає зрозуміти можливості й ризики бізнесу, визначити стратегії досягнення успіху й отримати фінансування.
 • Змінюєте стратегію. Бізнес-план може бути необхідний для перегляду стратегії організації, якщо змінилися умови ведення бізнесу чи цільова аудиторія продукту або проєкт не приносить очікуваного прибутку. Він допомагає визначити нові напрямки розвитку, оцінити фінансові ризики та підготуватися до змін.
 • Потрібні інвестиції. Бізнес-план – це важливий документ для залучення фінансування, оскільки дає інвесторам можливість зрозуміти, яким чином підприємство приноситиме прибуток і які ризики пов’язані з вкладенням коштів. Бізнес-план знадобиться і щоб отримати банківський кредит, оскільки допомагає банку оцінити фінансову стійкість підприємства та будь-які ризики, пов’язані з кредитуванням.
 • Плануєте розширювати бізнес. Бізнес-план дає змогу оцінити ризики, а також визначити необхідні ресурси, коли розвиток компанії вийшов на новий рівень.

Отже, бізнес-план може стати в нагоді в різних ситуаціях, оскільки підприємець або інвестор завжди потребує детальної структурованої інформації про бізнес і його потенційні можливості.

Як його правильно скласти

Написання бізнес-плану – це непростий процес, на нього може піти чимало часу та зусиль. Але саме бездоганно складений і коректно структурований бізнес-план допоможе тверезо поглянути на бізнес, залучити інвестиції та зменшити ризики.

Нижче наведено покрокову інструкцію, як скласти бізнес-план:

 1. Визначте свої цілі. Насамперед окресліть свої цілі та завдання. Які продукти чи послуги ви пропонуватимете? Яких клієнтів і в яких регіонах будете обслуговувати? Якою буде ваша конкурентна перевага?
 2. Вивчіть ринок. Проведіть аналіз ринку та визначте потреби клієнтів. Це один із ключових кроків, який допоможе знайти вашу цільову аудиторію та зрозуміти її потреби.
 3. Детально опишіть свій продукт або послугу. Зосередьтеся на особливостях і характеристиках. Важливо вказати, чим ваша пропозиція відрізняється від конкурентів.
 4. Розробіть маркетингову стратегію. У бізнес-плані потрібно вказати маркетингову стратегію, яка допоможе привабити клієнтів і збільшити продажі. Крім того, важливо написати, які канали маркетингу ви будете використовувати, проаналізувати очікувані витрати й результат.
 5. Складіть фінансовий план. Він має містити прогноз продажів, витрати та прибуток. Наприклад, потрібно роз’яснити, які будуть потрібні інвестиції та які ви прогнозуєте фінансові показники, такі як прибуток, витрати, рентабельність і cash flow. Це один із найважливіших кроків.
 6. Ризики й управління ними. Тут потрібно перелічити можливі загрози для бізнесу та способи протистояти їм.
 7. Організаційна структура та менеджмент. Опишіть у бізнес-плані структуру та місію компанії, вкажіть ролі та зони відповідальності, організаційну культуру, політику управління персоналом.
 8. Додатки. Тут потрібно навести додаткову інформацію, яка допоможе пояснити ключові пункти бізнес-плану. Наприклад, це можуть бути рекламні матеріали, відгуки цільової аудиторії, можливі патентні заявки та ін.

Варто зазначити, що конкретні пункти можуть відрізнятися залежно від самої бізнес-ідеї та цілей бізнес-плану. Важливо зробити документ, який буде зрозумілим, логічним і детально висвітлюватиме ключові аспекти вашого бізнесу.

Існує три основні способи, як скласти бізнес-план: написати самостійно з нуля, використати готовий шаблон або замовити стороннім експертам. Кожен варіант має свої плюси та мінуси. У принципі, перший є найкращим. Він дає змогу ретельно розібратися у вибраному вами ринковому сегменті, значно покращити свою експертизу, одразу ж змінити чи доопрацювати бізнес-план, якщо виявиться, що він не допомагає досягати визначені цілі. До того ж цей спосіб максимально доступний, оскільки не потребує додаткових витрат. Однак він має чимало недоліків. По-перше, на його підготовку може піти набагато більше часу, ніж ви спочатку планували. По-друге, у вас може просто не вистачити кваліфікації, а також аналітичних даних щодо потрібної ринкової ніші, щоб зробити все правильно. Тому самостійно зроблений документ краще показати знайомим експертам: маркетологам, фінансовим директорам, іншим підприємцям. До речі, самостійно написати ці документи дуже допоможе бізнес-освіта. Наприклад, організований за ініціативою Fondy онлайн бізнес-курс «Гра в довгу» розповідає, як проводити аналіз ринку, виявляти можливі ризики для бізнесу й ефективно управляти ними і таке інше.

Альтернативний спосіб – завантажити з інтернету готові шаблони бізнес-планів і самостійно їх заповнити. Але цей варіант придасться тільки при відкритті якогось стандартного бізнесу, наприклад кав’ярні, інтернет-магазину, СТО, автомийки тощо. І хоча загалом це непоганий і доступний спосіб, проте без коректного аналізу ринку ви не отримаєте потрібних результатів, до того ж використані в ньому підходи та приклади можуть бути застарілими чи неприйнятними для вас. Ба більше, ця інструкція навряд чи підійде, якщо вам потрібно вивести на ринок якийсь принципово новий продукт або послугу, як це, наприклад, зробили Джобс і Возняк у 1970-х на світанку ери ПК.

Зрештою, підготовку бізнес-плану можна замовити профільним фахівцям. Однак ці послуги коштуватимуть недешево, крім того, позитивний результат не гарантований. Адже, з одного боку, ці експерти можуть добре знати ринок, на якому ви плануєте працювати, а з іншого – хто, крім вас, здатен краще розуміти ідею та потенціал вашого винаходу чи інноваційного сервісу? Наприклад, чи багато аналітиків могли усвідомити у далекому 1999 році потенціал моделі Software as a Service (SaaS) і проєкту надання доступу до CRM-системи винятково за підпискою? Однак Марк Беніофф був певен у блискучому майбутньому SaaS-проєктів і мав рацію: через 10 років заснована ним компанія Salesforce стала беззаперечним лідером на ринку CRM-систем.

Приклади бізнес-планів

Приклад бізнес-плану із запуску інтернет-магазину

Мета бізнес-плану – описати проєкт створення та запуску інтернет-магазину з продажу одягу та взуття. Проєкт називатиметься Fashionify, його відкриття планується на початку осені.

 

1. Опис бізнесу

 

Fashionify буде спеціалізуватися на продажу стильного одягу та взуття для молоді від 18 до 35 років. Продукція виготовлена відомими брендами, такими як Nike, Adidas, Zara та H&M. Крім того, Fashionify планує створити свій бренд, який також продаватиметься на сайті. В асортименті будуть і жіночі, й чоловічі колекції високоякісного одягу та взуття, що відповідає останнім модним тенденціям.

 

Наш магазин буде доступним для споживачів у всій Східній Європі, це забезпечить доступ до великої кількості потенційних покупців.

 

2. Цільова аудиторія

 

Наші цільові клієнти – це люди, котрі цінують високу якість і актуальність одягу та взуття. Ми зосередимося на продажі товарів для чоловіків і жінок віком від 18 до 35-40 років із середнім і високим рівнем доходу, які переважно проживають у містах і міських агломераціях.

 

3. Ринок і конкуренція

 

Проєкт Fashionify конкуруватиме з іншими інтернет-магазинами, такими як Asos, Zalando та Boohoo. Тим не менш, Fashionify планує використати свої переваги, такі як ексклюзивні колекції та прийнятні ціни, щоб зайняти власну нішу на ринку.

 

Наш проєкт матиме й інші конкурентні переваги:

 

 • великий асортимент високоякісних товарів відомих брендів
 • швидка доставка товарів по Україні та Східній Європі
 • високий рівень обслуговування клієнтів
 • постійні знижки й акції для покупців
 • можливість повернути товари та гарантія якості

 

4. Маркетингова стратегія

 

Наш інтернет-магазин буде рекламуватися за рахунок таких маркетингових інструментів:

 • Реклама в соціальних мережах: ми будемо просувати наш сайт на платформах, таких як Instagram і TikTok, щоб привабити нових покупців і зберегти наявних; відеоконтент стане основним інструментом для демонстрації нашої продукції та реклами власного бренду.
 • Пошукова оптимізація: наш сайт має перебувати на першій сторінці в результатах пошукової видачі, якщо споживачі шукають одяг і взуття в інтернеті.
 • Email-маркетинг: ми маємо намір регулярно робити електронні розсилки нашим клієнтам зі знижками, акціями й анонсами нових продуктів, щоб спонукати їх купувати.
 • Ми також плануємо використовувати онлайн-і офлайн-колаборації з брендами, селебриті й інфлюенсерами як спосіб залучення аудиторії.

 

5. Фінансові прогнози

 

Перші капіталовкладення – це витрати на розробку сайту та закупівлю товарів. Ми прогнозуємо, що зростання обсягів продажів буде плавним, але стабільним завдяки нашій якості та сервісу.

 

Очікуваний оборот за перший рік становитиме $100 тисяч із чистим прибутком приблизно $20 тисяч. У наступні роки ми прогнозуємо зростання обсягів продажу на 20-25% щороку.

 

6. Висновок

 

Наш інтернет-магазин із продажу одягу та взуття залучатиме клієнтів за рахунок великого асортименту, якісних товарів і високого рівня обслуговування. Ми забезпечимо швидку доставку товарів у всіх регіонах і можливість повернути покупку, а також гарантуємо високу якість. Ми також проводитимемо всілякі знижки та акції, щоб зацікавити нових покупців і зберегти наявних.

 

Щоб наш бізнес-проєкт став успішним, ми маємо намір найняти професіоналів у галузі маркетингу, логістики та обслуговування покупців. Ми також будемо ретельно аналізувати ринок і вивчати поведінку споживачів, щоб підтримувати конкурентну перевагу та приваблювати нових клієнтів.

 

Ми прагнемо побудувати бізнес, який зможе забезпечити нам стабільний дохід. Наша мета полягає у створенні одного з найкращих інтернет-магазинів із продажу одягу та взуття в Україні та забезпечення наших клієнтів якісними товарами та високим рівнем обслуговування.

Приклад бізнес-плану для клінінгової компанії

Мета бізнес-плану – описати проєкт бізнесу з надання клінінгових послуг. Фірма працюватиме під брендом Cleansi, її відкриття планується за два місяці.

 

1. Опис бізнесу

 

Наша компанія пропонуватиме послуги клінінгу для дому та офісу. Ми плануємо надавати широкий спектр послуг, включно із прибиранням, пранням, прасуванням, миттям вікон та іншим. Ми прагнемо створити ім’я, яке асоціюватиметься з високою якістю та надійністю.

 

2. Аналіз ринку

 

Клінінговий бізнес є досить конкурентною галуззю, тож ми проведемо ретельний аналіз ринку та вивчимо конкурентів. Ми плануємо пропонувати конкурентоспроможні ціни, якісні послуги, надавати гарантії безпеки та розширювати асортимент сервісів. Ми також звертатимемо увагу на поради наших клієнтів, щоб покращувати якість послуг.

 

3. Маркетингова стратегія

 

Наша маркетингова стратегія базуватиметься на соціальних мережах, рекламі в інтернеті, прямих продажах. Ми плануємо вести активну рекламну кампанію на початку роботи, щоб залучити нових клієнтів і забезпечити постійну базу, зокрема промокампанію у торгових мережах, які продають будматеріали, меблі та декор. Ми також маємо намір займатися email-маркетингом і регулярно розсилати листи з акціями та знижками. Крім того, будемо використовувати сайт для резервування й оплати послуг і зручного спілкування з покупцями.

 

4. Організація та керівництво

 

Наша компанія складатиметься з кількох команд фахівців із клінінгу. Ми плануємо наймати професіоналів із досвідом і знанням тонкощів та надавати їм гідну зарплату. Крім того, будемо будемо ретельно перевіряти кандидатів і брати на роботу лише надійних людей із бездоганною репутацією та рекомендаціями, щоб гарантувати безпеку майна клієнтів і акуратне виконання робіт. Також як соціальну складову плануємо запрошувати на часткову зайнятість працівників віком 50+, котрі змінили місце проживання через війну. Ми маємо намір впроваджувати технологічні новинки, наприклад пилососи та парові очисники для одягу, штор і меблів із противірусним і антибактеріальним ефектом, щоб забезпечити високу якість послуг.

 

5. Фінансовий план

 

Ми збираємося встановлювати конкурентні ціни та пропонувати різні пакети послуг. Приблизний обсяг наших послуг за перший рік становитиме 900 тис. грн зі збільшенням у наступні роки.

 

6. Ризики

 

Клінінговий бізнес пов’язаний із ризиком втратити клієнтів через недостатню якість послуг, затримки або інші проблеми. Ми плануємо сформувати відповідальні клінінгові групи, регулярно проводити контроль якості та підтримувати високий рівень сервісу, а проблеми розв’язувати негайно та за можливості непомітно для клієнта.

 

7. Розширення бізнесу

 

Ми збираємося розширювати наш бізнес, додаючи нові послуги, такі як клінінг автомобілів, чищення килимів і меблів, дезінфекція приміщень. Ми також маємо намір розширити географію нашого проєкту, пропонуючи послуги в інших містах і регіонах.

 

8. Фінансування

 

Ми плануємо залучити приблизно 200 тисяч грн як стартовий капітал для нашого проєкту. Ці гроші використаємо для придбання необхідного обладнання та матеріалів, розробки веб-сайту й оплати інших витрат, пов’язаних із запуском бізнесу. Ми збираємося отримати ці кошти через приватних інвесторів і банківські кредити.

 

9. Висновки

 

Надання послуг клінінгу є високоприбутковим і перспективним бізнесом, який може бути успішним за умови правильного підходу до його організації та управління. Наша компанія планує надавати високоякісні послуги за ринковими цінами, залучаючи кваліфікований персонал та ефективно використовуючи маркетингові кампанії.

 

Загалом ми впевнені, що наш бізнес-проєкт буде успішним і досягне високих результатів завдяки фокусу на якості й надійності, конкурентній ціновій політиці, гнучкій системі роботи, залученню кваліфікованого персоналу й ефективному маркетингу.

Помилки при складанні бізнес-плану

Серед помилок, які підприємці роблять при написанні бізнес-плану, найчастіше називають такі:

 • Поверхове дослідження ринку. Багато бізнесменів фокусуються на своїй ідеї, не звертаючи належної уваги на ринкові тенденції та діяльність конкурентів. Це може призвести до несподіваних труднощів при виході на ринок.
 • Недостатній фокус на потребах клієнтів. Бізнес-план має бути спрямований на розв’язання проблем і закриття потреб клієнтів, але підприємці часто зосереджуються на створенні продукту чи послуги без урахування потреб своєї цільової аудиторії.
 • Недостатня увага до фінансових показників. Підприємці зосереджуються на створенні продукту чи послуги, не приділяючи достатньої уваги фінансовим показникам проєкту, таким як доходи, витрати та прибуток.
 • Надмірний оптимізм. Підприємці нерідко переоцінюють можливості свого бізнес-проєкту, ігноруючи можливі загрози і труднощі, і пізніше виявляються не готовими до потенційних проблем і невдач.
 • Відсутність конкретних стратегій маркетингу. Бізнесмени зазвичай не звертають належної уваги на розробку стратегії маркетингу, внаслідок чого продукт чи послуга не знайдуть свого шляху до цільової аудиторії.
 • Відсутність плану розвитку. Підприємці більше зосереджені на створенні продукту чи послуги й не приділяють належної уваги плану розвитку бізнесу. Як результат бізнес не зможе розширитися і залишиться на рівні стартапу.
 • Неправильна оцінка ризиків. У багатьох випадках бізнесмени не враховують можливих ризиків і не готують плану дій у разі непередбачених обставин. Це може призвести до значних фінансових збитків і втрати довіри до проєкту з боку партнерів та інвесторів.
 • Неналежна увага до персоналу. Команда є ключовим елементом будь-якого бізнес-проєкту, і недостатня увага до її підбору та розвитку часто призводить до того, що бізнес не здатен досягти поставленої мети.
 • Надмірна складність. Бізнес-план має бути доступним і зрозумілим потенційним інвесторам і партнерам, проте чимало бізнесменів додають до нього надто багато технічних деталей, що відволікає увагу від основних показників проєкту.
 • Недостатня увага до оформлення. Бізнес-план потрібно професійно та добре оформити, але багато підприємців фокусуються на змісті, ігноруючи оформлення. Це може знизити привабливість плану для потенційних інвесторів і партнерів.

Исключение этих ошибок поможет предпринимателям составить бизнес-план, который будет эффективным и убедительным для потенциальных инвесторов и партнеров.

План готовий – що з ним робити далі

Після того, як бізнес-план складений, його потрібно ще раз детально проаналізувати та за потреби доопрацювати. Насамперед зверніть увагу на деталі фінансових розрахунків, щоб переконатися, що вони реалістичні та збалансовані. Потім перевірте, чи враховані всі важливі фактори, такі як потенційна місцева конкуренція, державне регулювання, інші ризики та витрати.

Далі спробуйте отримати фінансування, яке допоможе вам у реалізації запланованого проєкту. Для цього можна звернутися до інвесторів, банків або фондів підтримки підприємництва.

Бізнес-план слугує важливим документом і для внутрішнього використання, оскільки він допомагає керівництву та співробітникам втілювати стратегію розвитку та відстежувати результати. Оскільки його реалізація іноді займає чимало часу, важливо періодично перевіряти, чи дієві стратегії та розрахунки, і коригувати свої наміри.

Як Fondy допомагає бізнесам розвиватися

Як ви вже, напевне, знаєте, Fondy є визнаним фінтех-експертом – наші платіжні рішення дають змогу розширити клієнтську базу підприємства та покращити сервіс для наявної. Водночас ми не лише пропонуємо понад 20 сучасних інструментів для роботи із платежами, які допомагають виходити на глобальні ринки та працювати з клієнтами більш ефективно, а й чимало робимо для розвитку української бізнес-спільноти.

Ще під час пандемії Covid-19 ми провели низку вебінарів, де поділилися інструкціями й порадами, як перевести бізнес із офлайну в онлайн-формат, зокрема ми розглянули питання, як обрати платформу для сайту, які потрібні інструменти для просування та як здійснити перший успішний продаж.

Однак одна з наших головних ініціатив – якісна та доступна бізнес-освіта. Тому ми запустили проєкт «Гра в довгу» – освітній курс і ком’юніті молодих підприємців, які прагнуть навчатися. Проєкт розрахований на те, щоб дати професійні інструменти для зміцнення бізнесу і таким чином допомогти українським підприємцям і тим, хто збирається ними стати.

Формат навчання – короткі відеолекції з бізнес-тематики і тести у чаті Telegram. Наприклад, це лекції з бізнес-планування, маркетингу, мистецтва продажів, методів управління фінансами, прогнозування ризиків та ін.

Перший сезон ми провели під час пандемії Covid-19 за підтримки Київської школи економіки, Мінцифри та національного проєкту «Дія.Бізнес». Понад 5000 українських підприємців і менеджерів прослухали онлайн-лекції першого сезону «Гри в довгу». Другий сезон відбувся у ще складніших умовах – під час повномасштабної війни. Учасники, які набрали найбільше балів за підсумками тестування, отримали запрошення на буткемп і великі гранти на подальшу бізнес-освіту.

На наш погляд, саме зараз Україні потрібно багато професійних та успішних підприємців, оскільки вони є фундаментом економіки.

Тому разом із українськими партнерами ми запустили ще й серію безкоштовних вебінарів «Як зберегти бізнес під час війни». Проєкт охоплює такі завдання, як планування, масштабування бізнесу, онлайн-психотерапія, відповідає на питання, як продавати за кордон, дає рекомендації та приклади від фінансових експертів.

Записи всіх лекцій і вебінарів викладені на YouTube, їх можна завантажити чи переглянути в будь-який час.

Розвивайте свій бізнес разом із Fondy

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА