Що таке інфобізнес та як приймати оплату за онлайн-курси

Що таке інфобізнес та як приймати оплату за онлайн-курси

Інфобізнесом називають продаж через інтернет різної інформації з метою отримання прибутку. Такий різновид бізнесу сьогодні є окремим напрямком у сфері підприємництва, річний оборот якого становить сотні мільйонів доларів. Драйвером його розвитку стала інтернетизація суспільства, також істотну роль відіграли карантинні обмеження, викликані пандемією COVID-19. У цьому матеріалі ми детально розповімо, які є види інфобізнесу, як його правильно організувати, на чому можна заробити в цій галузі та як приймати оплату за онлайн-курси на сайті, в соціальних мережах та на інших майданчиках.

Дізнайтесь, як розвивати свій бізнес, у 3 сезоні проєкту для підприємців «Гра в довгу»

Що таке інфобізнес і які його особливості

Інфобізнес – це скорочення від «інформаційний бізнес», такий вид ділової активності передбачає продаж онлайн різних інформаційних продуктів: знань, практичних порад, статистичних досліджень, експертних рекомендацій тощо.

В інфобізнесі застосовуються різні способи передачі знань слухачам. Найчастіше використовується онлайн-формат, хоча можливі й офлайн-заходи. Якщо коротко, то всі ці способи зводяться до таких:

  1. Вебінари у прямому ефірі. Спікер набирає певну кількість слухачів і потім проводить онлайн-зустріч. Зазвичай у першій частині він розповідає теорію, передає деякий обсяг знань, а у другій частині відповідає на запитання слухачів, пояснює все, що було складного або незрозумілого. До речі, вебінар не обмежений участю тільки одного спікера, це може бути конференція за участі багатьох експертів, яка відбувається у форматі інтернет-трансляції.
  2. Вебінари у записі. Якщо знання, подані на вебінарі, залишаються актуальними та затребуваними і після його проведення, бізнесмен може продавати запис трансляції вебінару і також заробляти на цьому. Звісно, у цьому випадку немає можливості поставити запитання експерту, тому такий інфопродукт буде коштувати менше, ніж зустріч у прямому ефірі.
  3. Курс із тестуванням отриманих знань або без. Якщо інфобізнесмен заробляє на навчальних курсах, що складаються з кількох занять, він може ввести формат домашніх завдань між уроками, при цьому поки учень не виконає домашню роботу, його не допускають до наступного заняття. Такий формат більш ефективний для учня, однак потребує додаткової участі викладача в разі, якщо у студента виникають запитання або якщо навчальна програма передбачає контроль правильності виконання завдання.
  4. Робота з групою та одиночні заняття. Навчання у групах передбачає лекції у прямому ефірі та контроль викладачем домашніх завдань. Тобто експерт набирає групу і вчить усіх разом. В одиночному форматі навчальний курс продають кожному клієнтові окремо. І зазвичай він проходить його самостійно: дивиться запис лекцій або навчальних роликів, виконує домашні завдання (якщо вони передбачені).
  5. Відеоролики або текст. Вибір формату подачі інформації залежить від тематики знань, на якій заробляє автор. Якщо йдеться про такі теми, як практичні заняття із 3D-рендерингу чи відеомонтажу, то відеоролик буде набагато зручнішим, оскільки з його допомогою можна набагато швидше й ефективніше пояснити будь-які моменти. Якщо ж це експертні дослідження, то значно кращий текстовий формат. Наприклад, клієнт купив підписку на email-розсилки зі щотижневим оглядом економічних подій у світі та протягом оплаченого періоду буде отримувати потрібну інформацію на свою пошту.
  6. Офлайновий бізнес. Заробляти на інформаційному бізнесі можна не тільки в інтернеті, а й із використанням традиційного (офлайнового) формату. Наприклад, орендувати зал, продати квитки слухачам і провести навчальний семінар або навіть конференцію за участю багатьох спікерів. Однак такий спосіб ведення бізнесу має безліч обмежень, а в разі введення чергового локдауну і зовсім неможливий.
  7. Гібридний формат. Зі вказаних вище способів можна скомпонувати чимало різних гібридних пропозицій. Наприклад: офлайн-конференція та продаж відеозапису заходу через сайт або ж вебінари плюс текстові розсилки. Крім того, інтернет-університети часто заробляють на комплексних програмах, коли одразу кілька окремих навчальних курсів входять в один великий.

Сумлінний інфобізнес корисний і експертам, і учням. Перші діляться своїми знаннями й отримують за це гроші, а ще прокачують особистий бренд за рахунок навчання. Другі можуть навчитися чогось нового і тому більше заробляти, легше долати проблеми, ефективніше керувати бізнесом і таке інше.

Що можна продавати в інфобізнесі

В інформаційному бізнесі практично немає якихось обмежень – усе, що не заборонено законом і затребуване аудиторією, можна і потрібно продавати. Але, незалежно від обраної тематики, важлива якість – від курсів ораторського мистецтва до навчання грі на гітарі, від викладання іноземних мов до приготування вишуканих стейків.

Якщо викладач не є професіоналом у своїй галузі, не працює з тим, чого вчить, то й ефект від такого навчання буде практично нульовий. Учні в найліпшому разі отримають дуже поверхові знання і не зможуть застосувати їх на практиці. Ще гірше, коли на інфобізнесі намагаються нажитися справжні шахраї. Ідеться про пропозиції типу «Я працюю три години на тиждень і заробляю 50 тисяч. Натисни на кнопку, щоб дізнатися як». Ось це вже типовий випадок інфоциганства, і, звісно ж, такі речі дуже підривають довіру нормальних користувачів до інформаційного бізнесу.

Правильний бізнес – це коли викладач має достатні знання та досвід у тій галузі, у якій він навчає. Наприклад, шеф-кухар ресторану, переможець кулінарних конкурсів, показує, як приготувати і подати вишукані страви, гуру в SEO-просуванні вчить, як правильно розкрутити сайт, а HR-менеджер із 20-річним стажем розповідає про тонкощі командної роботи і мотивації співробітників. Якісні курси – це не тільки ретельно продумана теоретична частина, а й практичні заняття, домашня робота, відповіді на запитання.

Як організувати успішний інфобізнес – покроковий алгоритм

Щоб відкрити свою справу в інтернеті й отримувати прибуток на продажі інформаційних продуктів, вам доведеться розв’язати такі завдання:

  • Обрати для себе роль у бізнесі: автор, найманий викладач або продюсер. Детальніше про це – нижче.
  • Визначитися з тематичною нішею для створення інфопродукту.
  • Розробити і красиво оформити продукт, чи то відео, чи текстовий документ.
  • Створити і реалізувати маркетингову схему (вона залежить від вашої ролі в цьому бізнесі).
  • Продати продукт. Попередньо треба підібрати якісного платіжного партнера.
  • Зібрати відгуки від покупців і проаналізувати можливі недоліки, щоб виправити їх у наступних запусках.

Прийом онлайн-платежів для інфобізнесу від Fondy

У якій ролі ви можете заробляти на інфобізнесі

  • Автор. Ви маєте цінні знання та досвід, можете самостійно обрати тему і створити навчальний матеріал, маєте організаторські здібності та час, щоб його просувати і заробляти на ньому.
  • Найманий експерт. Ви пропонуєте свої знання та досвід іншій організації, яка професійно займається таким видом бізнесу. Вам доведеться підготувати інфопродукт, однак його рекламуванням і збутом будуть займатися інші люди. Ви отримаєте фіксований гонорар або свій відсоток від продажів.
  • Продюсер. Якщо у вас є хороші організаційні здібності та багатий досвід просування в інтернеті, ви можете стати продюсером. У цьому разі на вас покладені завдання вибору ніш для створення інфопродуктів, пошуку експертів, які будуть виступати викладачами, а також маркетингу і продажів. Саме за такою моделлю діють онлайн-університети та школи. Звичайно ж, роль продюсера не забороняє вам бути і викладачем, тобто час від часу проводити власні вебінари.

Для повноти картини потрібно також згадати категорію інфоциган. Це коли під яскравою і привабливою рекламою ховається низькоякісний інфопродукт, на який клієнт тільки даремно витратить свої гроші та час.

Сильні та слабкі сторони інфобізнесу

Бізнес на продажі інформації швидко розвивається. Чимало і фахівців, і аматорів пробують свої сили в цій галузі. З одного боку, інфобізнес має незаперечні переваги:

  • Для запуску справи потрібні невеликі інвестиції.
  • Продукт, що продається, – цифровий, він не потребує складських і виробничих приміщень, його легко передати через інтернет.
  • Діапазон тем для інфобізнесу – дуже широкий, причому постійно виникають нові.
  • Чисельність аудиторії – практично необмежена, можна продавати свій інфопродукт клієнтам із різних країн.
  • Для створення багатьох продуктів не потрібен офіс, майстерня чи інше спеціалізоване приміщення, вести трансляції можна з будь-якого міста і країни, головне – щоб був комп’ютер і доступ до інтернету.
  • Якщо ваш інфопродукт актуальний і популярний, ви будете отримувати стабільний заробіток практично в напівавтоматичному режимі.

Але є у інфобізнесу і чимало ризиків. Вони перераховані нижче:

  • Величезна конкуренція. Більшість ніш уже зайняті, і виділитися там досить складно. Більш того, вам доведеться конкурувати з безкоштовними матеріалами (відеолекціями, майстер-класами, вебінарами), кількість яких в інтернеті постійно зростає.
  • Витрати на створення самого продукту можуть бути мінімальними, але вам доведеться витратити купу грошей на просування – рекламу, побудову і розкрутку лендінгу, створення особистого бренду та інше. І тут навіть не так важливо, наскільки ваш курс унікальний чи наскільки вільна обрана ніша, – без маркетингу все одно не обійтися.
  • Якщо ви заробляєте на групових курсах, то навряд чи зможете провести їх частіше ніж 4-6 разів на рік. Прогрів і збір клієнтської бази займає досить багато часу, плюс, імовірно, вам доведеться зробити паузу в мертвий сезон (у літні місяці та новорічні свята).
  • Також однією з проблем у веденні інфобізнесу є недовіра до нього серед користувачів. Причин тут кілька, наприклад, якщо ви новачок на ринку, то цілком логічно, що спочатку вам не будуть довіряти. Крім того, деякі користувачі вже встигли зіткнутися з шахрайством із боку інфоциган, і такий негативний досвід підірвав їхню довіру.

Як заробити на інфобізнесі: що потрібно знати

Для створення успішного бізнесу необхідно обрати правильну нішу, визначити формат спілкування зі слухачами, продумати маркетингову стратегію, підібрати спосіб прийому грошей від клієнтів.

Що таке підбір інформаційної ніші

Перший пункт винятково важливий. В інтернеті можна пропонувати будь-яку інформацію, яка буде корисна для цільової аудиторії: від спеціалізованих освітніх програм до популярних, розрахованих на широкі маси. Наприклад, до спеціалізованих належать курси з навчання відеомонтажу в Adobe Premiere чи зі створення тривимірних моделей у 3ds Max. До популярних – уроки англійської, відеоролики з приготування їжі тощо. Звісно, потрібно обирати ту галузь, у якій ви є експертом і маєте глибокі знання та унікальний досвід.

Разом із тим важливо розуміти, що в деяких галузях конкуренція буде така висока, що ваш можливий прибуток не окупить витрати на маркетинг. Цей чинник варто враховувати при виборі сфери діяльності. Тому слід діяти так: оберіть кілька тем, у яких ви маєте експертні знання. Проведіть короткий аналіз в інтернеті та визначте, у якій із них менша конкуренція. Саме цю нішу і візьміть за основну.

Вибір формату

Подумайте над оптимальним форматом подачі матеріалу. Якщо ви навчаєте роботі в будь-якому додатку чи вчите, як смачно готувати, то найкраще записати відеоролик. Для детального викладу теоретичних основ, наприклад, розповіді про нові підходи до промокампаній через TikTok, із кейсами, статистикою та поясненнями, варто обрати формат електронної книги чи підписки на регулярні розсилки протягом певного періоду часу. Якщо ж тема затребувана, а ви – вже відомий авторитет у цій сфері, то можна організувати платний семінар в інтернеті.

Напишіть сценарій для відео чи створіть презентацію для вебінару, ретельно продумайте, про що будете розповідати. Перш ніж намагатися заробити на готовому інфопродукті, покажіть його кому-небудь із друзів чи знайомих, попросіть оцінити якість, вказати на можливі недоліки.

Просування – як знаходити клієнтів

Маркетинг і промоушн – чи не головний пункт в інформаційному бізнесі. У вас можуть бути чудові освітні матеріали, але якщо про них не дізнається ваша аудиторія, продажів не буде. Для реклами використовуються такі основні канали: посадкові сторінки (лендінги), соціальні мережі, поштові розсилки.

Посадкова сторінка – основний засіб для отримання реєстрацій потенційних покупців. Причому для кожного інфопродукту потрібно створювати окремий лендінг. Посилання на цільові сторінки можна розмістити на своєму основному сайті, також задійте платну контекстну рекламу.

Соціальні мережі – альтернативний і, за правильного підходу, чудовий канал для просування. Окрім рекламних постів на власній сторінці й у групах, орієнтованих на цільову аудиторію, тут можна замовити рекламу, яка при коректному таргетингу стане навіть більш ефективною, ніж контекстна в пошукових системах. Для емоційних інфопродуктів (наприклад, таких як «Секрети щасливого шлюбу» чи «Як стати шеф-кухарем за два дні») робіть акцент на Instagram, більш спеціалізовані (йдеться про теми типу «Основи SEO за 5 днів», «Бізнес-англійська від професіонала: 10 уроків» тощо) краще просувати через Facebook. Спробуйте також домовитися про співпрацю з популярними блогерами, у яких чимало підписників у соціальних мережах чи Telegram, щоб вони прорекламували ваш інфопродукт.

Проведіть безкоштовний вебінар для залучення потенційних клієнтів і збору лідів. Дайте на них основи курсу, продовження якого будете пропонувати за гроші. Для реєстрації на вебінар ваші потенційні слухачі повинні заповнити контактну форму. Таким способом можна зібрати список електронних адрес для майбутніх поштових розсилок, через які пропонувати клієнтам свої інфопродукти.

Партнерська програма може стати додатковим ефективним інструментом просування, мається на увазі, що зареєстрований користувач отримує певні знижки за інших людей, яких він запросив. Наприклад, якщо клієнт зареєструється разом із другом, то вони обидва отримають знижку на квитки, а якщо слухач приведе з собою 5 осіб, то отримає квиток безкоштовно.

Все описане вище належить до моделі самостійних продажів і заробітку. Але можна працювати і через реселерів. Дуже ефективна модель агрегаторів, коли ви розміщуєте свій інфопродукт на майданчику, який професійно займається рекламуванням, залученням покупців і продажами. Найбільш відомим агрегатором є сайт www.masterclass.com, щоправда, цей ресурс орієнтований на англомовну аудиторію, та й співпрацює він тільки з дуже відомими у своїй галузі авторами.

Є також модель реселінгу з передачею авторських прав. Її суть у тому, що ви продаєте свій курс повністю іншому інфобізнесмену, який отримує право просувати товар на ринку від свого імені. Разом з інфопродуктом зазвичай передаються і промоінструменти (односторінкові сайти, відеотрейлери, банери тощо).

Про важливість особистого бренду для заробітку

Перед тим, як пропонувати на ринку інфопродукт, потрібно заявити про себе як про професіонала у своїй справі. У маловідомих спікерів не купуватимуть онлайн-курс або купуватимуть мало. Щоб підвищити довіру до себе з боку цільової аудиторії, попрацюйте над створенням особистого бренду.

Для його побудови вам знадобиться майданчик в інтернеті: власний сайт, сторінка в соціальних мережах тощо. Продемонструйте свої знання як професіонала – викладайте час від часу свою експертну думку в нішевих галузях, коментуйте будь-які події, опублікуйте свої дипломи, сертифікати та нагороди за перемоги у змаганнях (якщо релевантно), щоб підтвердити ваш рівень профі. Рекламуйте свої вебмайданчики, готуйте матеріали для ЗМІ, беріть участь у профільних конференціях.

Взагалі, побудова особистого бренду – складний і тривалий процес. На нього піде від кількох місяців до кількох років. Але є й добра новина: по-перше, це точно окупиться, оскільки надалі ви будете витрачати на рекламу і залучення аудиторії набагато менше часу і грошей, по-друге, над створенням бренду можна працювати паралельно із запуском інфобізнесу.

Як приймати оплату за онлайн-курси та інші інфопродукти

Для успішного інфобізнесу потрібен надійний інтернет-еквайринг – щоб приймати гроші за онлайн-курси, продавати квитки на вебінари тощо. Звичайно, перший час можна отримувати гроші на банківську картку, але, як показує досвід, клієнти не дуже довіряють цьому способу, оскільки згодом важко відсудити свої кошти, якщо нарвався на шахраїв. Для розкрученого бізнесу краще підключити сервіс еквайрингу від Fondy.

Його переваги в тому, що він дає можливість отримувати платежі і на сайті, й у соціальних мережах, у месенджерах і навіть через електронну пошту. Є підтримка українських і міжнародних платіжних методів, що значно полегшує продаж інфопродукту клієнтам за кордоном.

Щоб підключити сервіс оплат із Fondy, треба виконати лише три кроки. Почніть зі створення облікового запису – вам автоматично буде наданий доступ в особистий кабінет. Після проходження процедури активації облікового запису (яка виконується лише раз) підприємець зможе скористатися всіма перевагами платіжного сервісу Fondy – приймати платежі на сайті, без сайту й у мобільному додатку від передплатників в Україні та країнах СНД. Для підключення прийому грошових коштів з інших країн напишіть запит у службу підтримки на адресу: support@fondy.eu.

За допомогою технологій інтернет-еквайрингу від Fondy ви зможете зробити процес оплати інфопродуктів для своїх клієнтів більш комфортним і швидким.

Заробляйте на інфопродуктах за допомогою технологій Fondy

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні fintech-матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА