Які бувають способи оплати

Які бувають способи оплати

Усього чверть століття тому основним способом оплати товарів для пересічного споживача була передача готівки з рук у руки, де другою стороною був продавець, касир, співробітник банку тощо. Сьогодні різноманітність платіжних методів просто вражає, і чи не щороку з’являються нові технології.

У цьому матеріалі ми розповімо, які є способи оплати та який із них обрати для підключення на сайт інтернет-магазину або в мобільний додаток.

Дізнайтесь, як розвивати свій бізнес, у 3 сезоні проєкту для підприємців «Гра в довгу»

Які способи оплати існують

Усі платежі можна розділити на дві основні категорії: готівкові та безготівкові.

Розрахунок готівкою – коли товар чи послугу оплачують шляхом передачі готівкових (паперових чи металевих) грошей від однієї особи до іншої.

Безготівковий розрахунок – транзакція виконується без застосування готівки, натомість кошти надходять на банківський рахунок або електронний гаманець.

Використовуйте 9 платіжних методів від Fondy для розвитку свого бізнесу

Види безготівкових платежів

Що стосується готівкових розрахунків, то з ними все просто і зрозуміло: ви дістаєте гаманець, відраховуєте потрібну кількість купюр і передаєте продавцю. Він натомість віддає вам товар або чек, який надає право отримати товар на складі або ще десь.

А ось кількість видів безготівкових розрахунків набагато більша. Детальний перелік способів оплат, у яких не використовуються паперові гроші, пропонуємо нижче.

Платіжні картки

Сьогодні банки випускають контактні та безконтактні картки. До першої категорії належить пластик із магнітною смугою та/або чипом. Для виконання транзакції необхідно провести карткою через щілину POS-термінала або вставити її у спеціальний слот (для карток із чипом). Далі ввести PIN-код – і гроші спишуться з рахунку, покупка оплачена.

До безконтактних відносяться банківські картки з підтримкою технології Mastercard Contactless та Visa payWave на базі чипів RFID. Щоб розрахуватися такою карткою, достатньо піднести її на кілька секунд до касового терміналу, і пристрій автоматично спише потрібні кошти. Якщо сума покупки менша за 500 грн, то навіть не доведеться вводити PIN-код (у США цей ліміт становить 15 дол., у ЄС – 25 євро). У разі перевищення ліміту доведеться ввести PIN-код або взагалі платити стандартним контактним способом. Сьогодні POS-термінали з підтримкою безконтактної технології є практично у кожному магазині, хоча ще кілька років тому вони були екзотикою. Слабке місце таких карток у тому, що функцію безконтактної оплати в них неможливо відключити, тому теоретично можна списати гроші проти вашої волі, просто таємно приклавши термінал до кишені, де лежить пластик. Такі картки все ще дуже популярні, проте банки поступово відмовляються від пластикових карток і збільшують частку цифрових.

Електронні гаманці

До категорії електронних гаманців належать системи мобільних платежів від Apple та Google – Apple Pay та Google Pay відповідно. Завдяки таким технологіям можлива оплата смартфоном, смарт-годинником або іншим персональним гаджетом із NFС-чипом. Цей спосіб набирає популярність буквально з кожним днем. Алгоритм застосування тут подібний до описаного вище: просто піднесіть смарт-гаджет з активованою функцією NFС до POS-термінала, попередньо розблокувавши його. Без введення PIN-коду можна оплатити товари вартістю до 500 грн, а все, що вище, – або зі введенням PIN-коду, або взагалі заборонено. Сьогодні NFС-чипом оснащені навіть бюджетні смартфони та фітнес-трекери, тому логічно припустити, що цей спосіб поступово витіснятиме інші технології безконтактної оплати. Важлива перевага подібних пристроїв у тому, що ви можете вимкнути NFС-функцію, якщо найближчим часом не плануєте платити, та заблокувати телефон секретним кодом або паролем. В результаті без вашого відома ніхто не зможе списати гроші з рахунку безконтактним способом.

Також до цієї категорії належать системи електронних грошей, наприклад PayPal. Для виконання операції відправник та одержувач грошей повинні мати в системі облікові записи, до яких прив’язані електронні гаманці. Відправнику доведеться спочатку ввести гроші в систему (припустімо, перерахувати зі своєї картки), після чого надіслати їх отримувачу на виставлений рахунок.

Тут варто згадати і такий спосіб оплати, як криптовалютні операції. Купівля здійснюється шляхом трансферу криптовалюти з одного криптогаманця до іншого.

Онлайн-банкінг

До цієї категорії належать оплати за реквізитами банківської картки та банківський переказ на розрахунковий рахунок у банку. Перший спосіб зазвичай використовується для придбання товарів або послуг в інтернет-магазинах або інших бізнесах. Для трансферу грошей потрібно ввести номер картки, термін дії та захисний код CVC/CVV2 у відповідні поля. Далі доведеться додатково вказати код 3D Secure для підтвердження транзакції (код 3D Secure запитується не завжди).

У другому способі необхідно зайти в додаток інтернет-банкінгу, ввести номер рахунку одержувача (IBAN), призначення платежу, вказати свою картку або рахунок для списання грошей. Після підтвердження транзакції кошти буде перераховано одержувачу.

Visa та Mastercard пропонують власні платіжні методи для зручної оплати онлайн в інтернет-магазинах. У Visa він зветься Visa Checkout. Суть його така: ви створюєте безкоштовний рахунок Visa Checkout, вводите адресу та дані кредитної картки, і якщо бачите на сайті інтернет-магазину кнопку Visa Checkout, форму оплати не потрібно заповнювати – вся ваша платіжна інформація та адресні дані збережені в пам’яті.

Mastercard пропонує схожий сервіс для комфортної покупки в інтернет-магазинах під назвою Masterpass.

До речі, при покупці товарів онлайн за допомогою фінансових сервісів Fondy вам також не доведеться повторно вводити реквізити банківської картки, оскільки після першої покупки сервіс токенізує їх та заносить у пам’ять.

Онлайн-розстрочка

Обороти в промисловості електронної комерції зростають із кожним роком, тому дедалі більшу популярність здобувають такі методи оплати, як онлайн-розстрочка. Коротко її можна викласти такими словами: «Купуй зараз – плати пізніше». Постачальники послуг онлайн-розстрочки пропонують клієнтам кредит на їхні покупки як складову частину процесу оформлення замовлення. Тож розстрочка оформлюється практично миттєво, покупцеві не потрібно довго чекати на рішення щодо кредиту. Це стимулює ринок і сприяє збільшенню середнього чека покупки. До речі, Fondy пропонує своє рішення для онлайн-розстрочки під назвою Frisbee.

Локальні чи гібридні методи

Якщо покупець свого часу відклав гроші на покупку у готівковому вигляді і не хоче морочитися, щоб покласти їх на картку, він може сплатити гібридним способом – через платіжний термінал. Тобто при оплаті він вносить кошти готівкою, а продавець через деякий час (зазвичай від кількох секунд до кількох хвилин) отримує їх на свій розрахунковий рахунок у безготівковому вигляді.

Яким чином оплачувати товари та послуги в Інтернеті?

Покупки онлайн останнім часом мають дедалі більшу популярність. Тому постає запитання: як платити в інтернет-магазині? Переважно використовуються такі способи:

  • Оплата готівкою кур’єру або в точці самовивезення
  • Післяплата
  • Переказ із картки на картку або на розрахунковий рахунок
  • Електронні платіжні системи
  • Онлайн-розстрочка

Кожен метод має свої переваги і недоліки. Оскільки у бізнесу та споживачів різні інтереси, розглянемо ці методи більш детально.

Спосіб оплатиПлюсиМінуси
Готівковими грошима кур’єру

Для клієнта: анонімність, простота, немає комісії.


Для продавця: конфіденційність, швидке отримання грошей.

Для клієнта: необхідність особистої зустрічі, є ризик крадіжки.


Для продавця: необхідність інкасації, не в усіх випадках законодавство дозволяє продавцю працювати з готівкою.

Готівкою через платіжний термінал

Для клієнта: анонімність, простота.


Для продавця: додатковий спосіб прийому оплати, що сприяє розширенню купівельної аудиторії.

Для клієнта: потрібно йти до термінала, години оплати зазвичай обмежені денним часом.


Для продавця: може стягуватися комісія.

Післяплата

Для клієнта: безпека.


Для продавця: розширення купівельної аудиторії.

Для клієнта: комісія за зворотний переказ грошей.


Для продавця: затримка з отриманням грошей, є ризик відмови клієнта від покупки.

Оплата на картку продавця

Для клієнта: зручність і простота, доступно цілодобово, швидке зарахування.


Для продавця: зручно, доступно цілодобово, швидке зарахування.

Для клієнта: ризик шахрайства, зазвичай є комісія за транзакцію, немає можливості отримання партнерського кешбеку.


Для продавця: покупці не дуже довіряють таким методам, що призводить до звуження купівельної аудиторії.

Онлайн-банкінг

Для клієнта: зручність і надійність, низький ризик шахрайства, швидке зарахування грошей, можливість користуватися програмами лояльності банку.


Для продавця: зручно, прийом оплат можливий у режимі 24/7, розширення купівельної аудиторії, збільшення середнього чека покупки.

Для клієнта: складна та тривала процедура повернення грошей у разі скасування покупки.


Для продавця: комісія за кожну транзакцію, гроші надходять на рахунок лише наступного дня.

Електронні платіжні системиДля клієнта та продавця: швидке зарахування, доступне 24/7.

Для клієнта: дуже мало магазинів підтримують такий спосіб.


Для продавця: випуск електронних грошей в Україні обмежений, що веде до звуження купівельної аудиторії.

Кредит і оплата частинами

Для клієнта: зручно, якщо не вистачає власних грошей.


Для продавця: розширення купівельної аудиторії, збільшення середнього чека покупки.

Для клієнта: можуть бути складнощі з оформленням кредиту, можлива висока комісія за користування кредитними коштами.


Для продавця: необхідність укладати договір із компаніями, що надають кредити.

Почніть приймати платежі так, як зручно вам і вашим клієнтам, із Fondy

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні fintech-матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Засновниця та керуючий партнер платіжної платформи Fondy

КоментаріMindЛІГА