Конвертація валютних операцій
Мультивалютні платежі
З Fondy ви можете приймати платежі у 150+ валютах із 200+ країн світу, а ваші клієнти – здійснювати оплати так, як звикли. Це всім економить час, оскільки покупцям не потрібно щоразу запитувати у вас вартість товару чи послуги у своїй локальній валюті або перераховувати курс самостійно.
Але оскільки ваш клієнт оплачує у валюті своєї країни, а наші з вами взаєморозрахунки відбуваються винятково у гривні відповідно до українського законодавства, у результаті валютної операції відбувається конвертація. Через це може виникати різниця між сумою, вказаною на платіжній сторінці, та фактичною сумою списання з клієнта.
Як це працює
Для бізнесу
- При налаштуванні платіжних інструментів на своєму боці ви вказуєте вартість товару чи послуги у зручній для клієнта валюті.
- У момент здійснення оплати Fondy отримує актуальний курс конвертації з валюти платежу у валюту розрахунку. Відповідно до законодавства України всі взаєморозрахунки всередині країни можливі лише у гривні.
- Сконвертована сума платежу зараховується на мерчант-рахунок у гривні за нашим комерційним курсом, а далі відшкодовується за вашими банківськими реквізитами з вирахуванням нашої стандартної процесингової комісії.
Для клієнта
- Клієнт переходить на платіжну сторінку для здійснення оплати та бачить суму платежу у своїй локальній валюті.
- Під час підтвердження оплати в онлайн-банкінгу або на сторінці 3D Secure бачить фактичну суму списання уже з урахуванням конвертації. Вона може перевищувати суму платежу, вказану на платіжній сторінці, оскільки банк-емітент списує з клієнта суму у валюті його картки за власним курсом, а також може додатково закладати свої валютні ризики. Якщо підтвердження платежу не потрібне або функцію 3D Secure вимкнено, фактичну суму списання він побачить лише у своїй банківській виписці.
Відмінність між сумою на платіжній сторінці та фактичною сумою списання з клієнта може виникати через різницю між українським комерційним курсом і комерційним курсом банку-емітента платника. Розбіжність іноді сягає 30%. Також вона може збільшитися ще на 10% через валютні ризики, які часто закладають іноземні банки під час проведення валютних операцій. Вони навмисне занижують курс гривні, щоб захистити себе від збитків у разі різкої зміни курсу на період проведення платежу.
Як пояснити різницю
Щоб вам було простіше пояснити своїм клієнтам, чому сума, вказана на платіжній сторінці, відрізняється від суми списання, ми підготували шаблон відповіді:
Суми відрізняються через різницю між українським комерційним курсом і комерційним курсом вашого банку. Також у зв’язку з війною в Україні деякі іноземні банки можуть закладати валютні ризики під час здійснення платежів на користь українських бізнесів, навмисне занижуючи курс гривні. На жаль, ми не можемо вплинути на цю ситуацію. Сподіваємося на ваше розуміння.
Як зменшити різницю
Згладити невдоволення клієнтів через різницю в сумах ви можете двома способами:
- Після оплати зробіть часткове повернення покупцю, щоб компенсувати різницю між сумами. Так, це фінансові втрати для вашого бізнесу, але так ви підвищите лояльність своїх клієнтів і поліпшите репутацію компанії в їхніх очах.
- Зверніться до служби підтримки Fondy, щоб ми встановили для вас індивідуальний курс. Так ви втратите частину свого обороту, але зменшите різницю між сумою на платіжній сторінці та фактичною сумою списання з клієнта.