Платіжний POS-термінал: що це, як працює і як його поставити для прийому оплат карткою в магазині

Платіжний POS-термінал: що це, як працює і як його поставити для прийому оплат карткою в магазині

Згідно з дослідженнями маркетингових агентств, можливість оплатити товар карткою в магазині підвищує середній чек на 25-30%. Нерідко українці, не побачивши в магазині POS-термінал, не тягнуться за гаманцем із грошима, а просто йдуть в іншу торгову точку. Така поведінка часто зумовлена тим, що покупці просто не носять із собою готівку, крім того, багато хто звик отримувати кешбек за безготівкові оплати – приємний бонус до покупки. Що ж таке POS-термінал (також називається платіжний або торговий), скільки він коштує, як його підключити і чи можна знайти йому дешеву альтернативу – про це розповідаємо в матеріалі нижче.

Що таке платіжний термінал

POS-термінал (point of sale) – це пристрій або система, яку використовують для прийому безготівкових оплат під час продажу товарів або послуг. Зазвичай застосовується у роздрібній торгівлі, ресторанах, готелях, барах, супермаркетах та інших місцях, де ведеться комерційна діяльність.

Основне завдання POS-термінала – обробка платежів. Коли клієнт вставляє чи прикладає до нього свою банківську картку (з магнітною смугою, з чипом або безконтактну), пристрій зчитує всі необхідні дані для оплати. Потім термінал з’єднується із платіжним провайдером або банком для подальшої обробки транзакції.

POS-термінали зазвичай мають дисплей, клавіатуру або сенсорний екран для введення даних і підтвердження операцій, слот для зчитування карток і NFC-модуль, можуть друкувати чеки. Також тут є інтерфейс підключення до іншого обладнання, наприклад сканерів штрих-кодів або принтерів.

Переважно платіжні термінали – це стаціонарні системи. Їх використовують у великих магазинах, і це фактично робоче місце касира чи каса самообслуговування. Але є портативні пристрої, вони працюють від акумулятора, їх легко носити з собою та користуватися в дорозі. Часто такими апаратами послуговуються кур’єри, служби доставки, продавці на ярмарках, дрібні торгові точки тощо.

У роздрібних мережах нерідко можна знайти POS-термінали з обмеженим функціоналом, так звані PIN-пади (PIN pad). Цей термін поєднує два поняття: PIN-код і pad, тобто клавіатура. Такі апарати бувають двох типів: більш простий призначений тільки для зручного введення PIN-коду покупцем. До другого типу належать PIN-пади, в яких є дисплей і модуль безконтактної оплати, проте немає термопринтера та комунікаційного модуля. Але в будь-якому разі обидва типи девайсів є лише частиною більш складних інтегрованих систем і підключаються або до комп’ютера, або до касового апарата продавця.

Торгові термінали також можуть бути реалізовані у вигляді комплексних систем, що не лише обробляють платежі, а й пропонують інші функції, такі як контроль залишків товару на складі, відстеження продажів, ведення звітності, управління клієнтськими програмами, інтеграція з бухгалтерськими системами та інше. Подібні комплекси допомагають спростити процес обліку та прийому платежів, забезпечують оперативність угод, а також полегшують керування бізнесом.

Як він працює

Загальний алгоритм роботи POS-термінала складається з таких кроків:

  1. Введення даних. Коли клієнт готовий оплатити товар або послугу, продавець чи оператор торгової точки вводить суму покупки в POS-термінал. Це може бути зроблено за допомогою клавіатури, сенсорного екрана чи периферійних пристроїв, таких як сканер штрих-кодів для автоматичного зчитування інформації з товару.
  2. Зчитування картки. Клієнт вставляє чи прикладає свою банківську картку до POS-термінала в торговій точці. Дані можуть бути зчитані з магнітної смуги, чипа або за допомогою NFC-інтерфейсу. В останньому випадку для оплати можна використовувати не лише банківські картки, а й мобільні гаджети з NFC-модулем.
  3. Авторизація. POS-термінал підключається до платіжної системи банку, щоб авторизувати й обробити платіж. Відбувається обмін даними між терміналом, ПС і банками для перевірки валідності та наявності достатнього балансу на картці.
  4. Обробка. Якщо банк-еквайр і банк-емітент підтверджують платіж, гроші з банківської картки клієнта перераховуються на рахунок продавця.
  5. Підтвердження операції. POS-термінал виводить інформацію про успішну угоду на дисплеї, зазвичай вона містить суму покупки, деталі банківської транзакції та підтвердження платежу. Також може бути надрукований чек для клієнта чи продавця.
  6. Завершення транзакції. Після успішної/неуспішної операції POS-термінал готовий до виконання наступної.

Наведений вище алгоритм може змінюватися залежно від конкретних характеристик системи торгового еквайрингу та використаного програмного забезпечення. Однак загальний принцип полягає у введенні суми оплати, зчитуванні даних із картки, авторизації платежу, обробці та підтвердженні операції.

Переваги та недоліки

POS-термінали мають чимало позитивних сторін, але є й мінуси. Ось деякі з них.

Переваги
Недоліки
Швидкість і зручність: POS-термінали дають змогу швидко проводити оплату покупок у торгових точках. Можна не рахувати гроші вручну та зменшити час очікування для клієнтів, а це допомагає обслужити більше покупців і збільшити прибуток.
Вартість: придбання, встановлення та обслуговування POS-терміналів, а тим паче їх інтеграція з комплексними IT-системами підприємства можуть коштувати кругленьку суму. Крім того, додаткові витрати потягне за собою торговий еквайринг.
Звіти й аналітика продажів: у багато POS-терміналів інтегровано функцію відстеження збуту й управління запасами. Вони допомагають вести детальну звітність про продажі, оплати й інші показники, які допомагають у керуванні підприємством і плануванні бізнесу.
Залежність від каналів зв’язку: для роботи POS-терміналів зазвичай потрібне підключення до інтернету. Це означає, що в разі перебоїв чи відсутності зв'язку можуть виникнути проблеми з виконанням платіжних операцій.
Зниження ризику фінансових втрат: не потрібна інкасація, оскільки в касі точки продажу або немає, або мало готівки, а отже, менший ризик крадіжок.
Вразливість до технічних проблем: подібно до будь-яких інших технічних рішень, у платіжних терміналах можуть траплятися збої програмного забезпечення чи поломки обладнання. Це призведе до затримок в обслуговуванні та падінні оборотів у точках продажу.
Посилена безпека: у POS-термінали зазвичай інтегровані потужні заходи безпеки, такі як шифрування даних, захист від шахрайства та зловживань. Окрім того, із безготівковою оплатою продавцеві торгової точки не загрожує прийняти фальшиві купюри.
Витрати на навчання співробітників: для використання торгових терміналів потрібно навчати персонал, надто ж якщо йдеться про складні комплексні системи. Таке завдання може бути викликом, особливо для підприємств із великою кількістю працівників.

В цілому, попри деякі мінуси, POS-термінали допомагають торговим точкам прискорити й полегшити процес обліку та обробки платежів, збільшити середній чек і так підвищити прибуток.

Як його підключити

При підключенні та обслуговуванні POS-терміналів, а також при виборі банку для торговельного еквайрингу слід узяти до уваги кілька факторів. Наведемо найважливіші з них:

  • Інтеграція з наявними IT-системами. Якщо у вас уже є система управління продажами чи складського обліку товарів, важливо забезпечити сумісність із нею POS-термінала. Для цього можуть знадобитися додаткові налаштування чи навіть залучення спеціалістів-інтеграторів.
  • Підтримка та обслуговування. Використання POS-терміналів потребує регулярного супроводу та обслуговування. Наприклад, сюди входять витрати на термопапір, оновлення програмного забезпечення, розв’язання можливих технічних проблем тощо.
  • Вибір еквайрингового партнера. Крім вартості самого POS-термінала, слід враховувати інші витрати, такі як плата за еквайринг (наприклад, банку), оренда каналу зв’язку для підключення до платіжних систем та інші.
  • POS-термінал можна купити, а можна взяти в оренду. Послуги оренди пристроїв і торговельного еквайрингу для українського бізнесу сьогодні пропонують понад десяток банків. Кожен із них висуває свої умови, наприклад у деяких випадках для підключення еквайрингу від банку підприємець має перевести в цей же банк основний рахунок. Тариф банку зазвичай ділиться на дві частини: комісія за кожну успішну транзакцію 1-2,5% та абонплата за оренду обладнання у розмірі 400-600 грн на місяць. Підбираючи банк-еквайр, також потрібно дізнатися, через який канал здійснюється зв’язок терміналу з банком і як його організувати, якщо у вашому магазині він відсутній.

Ці тонкощі варто враховувати при плануванні, впровадженні й експлуатації POS-терміналів, щоб забезпечити їхнє ефективне та безперебійне функціонування у вашому бізнесі.

В чому відмінність між POS- і ePOS-терміналом

POS- і ePOS-термінали – це два різних типи пристроїв, які використовуються для обробки платежів і деяких інших завдань. Ось їхні відмінності:

  • Класичний POS-термінал – це фізичний апарат, який зазвичай знаходиться в магазині чи іншому торговому закладі. Він підключається до платіжної системи та дає можливість проводити оплату різними банківськими картками (кредитними, дебетовими і тощо), електронними гаманцями (у разі безконтактної оплати) і т. д. Такі апарати зазвичай мають клавіатуру, екран, кардрідер, пристрій для друку, а також інтерфейси зв’язку з іншим обладнанням.
  • ePOS-термінал (electronic point of sale) – це сучасна версія POS-термінала, що працює на базі мобільного гаджета. ePOS-термінали інтегровані з NFC-модулями для безконтактного прийому оплати банківськими картками та електронними гаманцями, підключаються до хмарних сервісів для зберігання даних та обробки платежів. Вони можуть мати сенсорний екран, підтримують різні платіжні методи та надають розширені можливості для управління продажами, складського обліку товарів та аналітики.

Українським бізнесам-початківцям, які поки що тільки набирають обертів і не можуть собі дозволити купівлю та встановлення звичайного торгового термінала, ми рекомендуємо використовувати саме ePOS. За функціональними можливостями він мало чим відрізняється від фізичного термінала, проте набагато дешевший, а в деяких випадках його ціна взагалі прямує до нуля, адже як апаратну платформу можна використовувати Android-смартфон із NFC-модулем. Каналом зв’язку слугує мобільний інтернет або Wi-Fi, а замість друку паперових документів чек приходить на email. Про одне з таких ePOS-рішень Fondy ми розповімо далі.

Отже, основна різниця між двома цими пристроями полягає в їхній фізичній формі та способі роботи. POS-термінал – це самостійний девайс, тоді як ePOS-термінал – це електронна версія, що працює на мобільному гаджеті зі встановленим програмним застосунком.

Fondy Terminal

Влітку 2023 року ми у Fondy запустили новий продукт – Fondy Terminal. Це наша власна розробка для українського бізнесу, реалізована за підтримки Visa і в основі якої передова технологія Tap to Phone. Завдяки такому мобільному застосунку звичайний смартфон на ОС Android 8.0 і вище з NFC-модулем перетворюється на повноцінний ePOS-термінал для безконтактного отримання платежів банківськими картками й електронними гаманцями. Крім того, тут є функціонал прийому оплат за допомогою QR-коду (якщо платник не має із собою банківської картки чи вона застарілого зразка), а також можливість згенерувати платіжне посилання для відправки в месенджери та на email. Якщо ж покупець відмовився від купівлі товару, продавець зможе виконати миттєве повернення коштів.

Крім цього, у Fondy Terminal інтегрований програмний РРО для онлайн-фіскалізації платежів, є інструменти для створення електронних чеків і розгорнутої аналітики для вашого бізнесу.

Застосунок доступний для всіх мерчантів Fondy й абсолютно безкоштовний: немає щомісячної орендної плати й інших витрат, лише фіксована комісія від успішних транзакцій. Його досить просто налаштувати і почати працювати, адже платіжний шлюз нативно інтегрований у додаток.

Як клієнтам Fondy почати застосовувати ePOS-термінал

Новим

  1. Установіть мобільний застосунок Fondy Terminal із Google Play на смартфон із NFC-модулем і зареєструйтесь у ньому, використовуючи email.
  2. Створіть мерчанта у вебпорталі Fondy, вказавши інформацію про свою діяльність і завантаживши стандартні документи.
  3. Дочекайтесь активації послуги з нашого боку. Готово, тепер можете приймати платежі.

Наявним

  1. Установіть мобільний застосунок Fondy Terminal із Google Play на смартфон із NFC-модулем і авторизуйтесь у ньому, використовуючи дані свого мерчанта Fondy.
  2. Залиште заявку на підключення ePOS-термінала будь-яким зручним для вас способом – просто в застосунку чи зв’язавшись із нами.
  3. Дочекайтесь активації послуги з нашого боку.

Резюме

Частка безготівкових транзакцій в українських роздрібних мережах збільшується з кожним роком. Торгові точки, служби доставки, таксі й інші бізнеси, які щодня виконують розрахункові операції, зможуть обслужити більше клієнтів і отримати вищий прибуток, якщо матимуть платіжний термінал. Разом із тим досить часто немає необхідності використовувати класичний фізичний пристрій, натомість можна застосувати його електронний аналог – ePOS. Він набагато дешевший в обслуговуванні, а при використанні Android-смартфона в ролі апаратної платформи стартова вартість фактично дорівнює нулю. До того ж він здатний виконувати завдання, які найчастіше недоступні стандартним терміналам.

Установіть Fondy Terminal і продавайте більше онлайн і офлайн

Бажаєте дізнатися більше?

Читайте інші корисні матеріали від першоджерела
Валерія Вагоровська
Валерія Вагоровська

Співзасновниця та керуюча партнерка Fondy

КоментаріMindЛІГА